spinner game

Spinner Game la matematica

Spinner game e un joc tare cunoscut. Cu ceva timp in urma era la moda printre copii, toti aveau un spinner pe care il tineau pe deget si il invarteau. Aminteste tare bine de popularul nostru tititrez. Va propun aici un joc cu invarteli. Nu i-am gasit un nume potrivit in limba romana, asa ca nu va suparati pe mine ca l-am denumit astfel. Oricum, copiii stiu mai bine pe spinner game decat pe tititrez.

 

spinner game

Formatul PDF are cateva pagini cu jocuri pentru matematica, pentru inmultire si adunarea cu si fara trecere peste ordin. Il puteti descarca AICI.

Cum se joaca spinner game?

 • Aveti nevoie de fisa printata, de o agrafa de birou, de un creion grafic si creioane colorate. Puteti viziona AICI filmul meu pentru a vedea cum se joaca si cum sa prindeti pionieza de care va vorbesc mai jos.
 • Puneti agrafa cu un capat in mijlocul cercului, plasati varful creionului grafic in agrafa si invartiti. Agrafa se va opri in dreptul unui exercitiu. Copiii rezolva exercitiul si coloreaza rezultatul in tabel.
 • Daca doriti sa aveti jocul mai mult timp, plastifiati paginile.
 • Puteti folosi o pionieza cu picioruse pe care sa o treceti prin mijlocul cercului si in care sa prindeti agrafa. Va fi mai usor asa.
 • Spinner game se poate juca invididual sau in perechi. Acasa sau la scoala.

 

 

Joc de invartit la orice disciplina

Puteti sa creati un astfel de joc pentru orice disciplina. Ar putea fi cu parti de vorbire, cu ortograme, cu date istorice. Puteti combina sarcinile, dupa cum veti vedea si pe una dintre fisele mele: pentru numerele ramase necolorate copiii sa scrie numarul sub forma de suma sau de produs. Puteti avea un spinner game la intalnirea de dimineata sau atunci cand alegeti cine va efectua o anume sarcina.

Daca ati folosit fisele mele, dati-mi un feedback. Daca aveti momente cand folositi spinner game la clasa sau acasa la diferite activitati, lasati un comentariu cu ideile voastre. E intotdeauna atat de reconfortant sa vezi cum apar idei noi si diferite!

Alte articole pe blog, articole cu jocuri de matematica: Format editabil Eu am…Cine are?, Jocuri de matematica

Ema

12 thoughts on “Spinner Game la matematica”

 1. captivant! Am o rugăminte….. aș avea nevoie la acest joc de fișă adaptată …. în loc de cea din filmuleț, o fișă pentru adunarea in concentrul 0- 100 fără trecere peste ordin, dacă se poate. Mulțumesc

   1. Bună ziua!
    Îmi trimiteți vă rog frumos și mie o fișă adaptată pentru adunare și scădere fără trecere/ cu trecere peste ordin (0-100)?
    Doar dacă se poate.
    Vă mulțumesc!

 2. Buna dimineata!
  Iata ca a venit si momentul sa va multumesc!…Sunt Mihaela Popescu din Turnu-Severin, invatatoare de 40 de ani la catedra, acum la Scoala Gimnaziala ,,Alice Voinescu”. Va datorez atat de mult pentru practica profesionala!!! Nu stiu cum sa va multumesc?!…Desi atat de multi ani, am invatat si invat in fiecare moment! Am clasa a III-a acum, seria in care am predat in premiera la clasa pregatitoare. Cate emotii m-au incercat! Multe dintre implinirile cu elevii mei vi se datoreaza. Desi, datorita fiicei mele am avut ocazia sa am conexiunea cu invatamantul din alte scoli din lume (S.U.A., Olanda, Anglia, poate si altele), ma surprindeti neincetat si in mod atat de optimist pentru mine!!! Citesc si recitesc articolele dumneavoastra si, de fiecare data, ma simt imbogatita!
  Acum plec de acasa spre scoala atat de draga mie (cu adevarat a doua mea familie!), cand voi avea timp voi reveni, am vrut doar sa va multumesc…sincer!!! Si sa va urez succes in tot ceea ce intreprindeti in plan profesional si…nu numai! Pe curand, MULTUMESC ca existati!

 3. Bună seara, aş avea aceeaşi solicitare precum Popescu Mihaela. Mă gândeam că poate mai aveţi acea variantă legată de concentrul 0-100 fără trece peste ordin şi mi-o puteţi trimite şi mie. Ar fi minunat! Vă mulţumesc anticipat!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.