Spinner Game la comunicare

Jocul faciliteaza invatarea. Am modificat Spinner Game din postarea trecuta, de la matematica, sa fie de folos si la comunicare, la partea de gramatica si la cea de vocabular. Imi place jocul acesta deoarece alegerile sunt la intamplare, copiii trebuie sa lucreze cu ceea ce primesc, in cazul de fata cu un cuvant la care se opreste agrafa. Jocul combina partea de concentrare cu cea de relaxare. Mintea nu e tinuta in priza ocupata doar cu formularea unor propozitii, spre exemplu. Cand invartesc agrafa, copiii iau o scurta pauza. cred ca e de folos asa.

spinner game la comunicare

Cum se joaca spinner game

Pentru cei care nu stiu postarea mea trecuta, la acest joc aveti nevoie de un creion si o agrafa de birou.

Agrafa se aseaza cu un capat in cerculetul mic din mijloc. In agrafa se pune varful unui creion. Se invarteste agrafa. Ea se va opri in dreptul unui cuvant (sau in dreptul unei litere, al unei silabe, depinde ce joc va alegeti). Cu acel cuvant se opereaza mai departe, conform sarcinii.

  • Puteti descarca fisele AICI.

spinner game la comunicare

Formatul PDF contine fise pentru toate clasele. Am cuprins in ele jocuri cu litere, silabe, adjectivul, antonimele si cuvinte derivate. Fisele pot fi rezolvate in clasa sau pot fi tema pentru acasa. Explicati copiilor cum se joaca. Verificati intotdeauna ce rezultate au obtinut.

Formatul acesta cuprinde si doua fise blanco, in doua formate. Puteti scrie pe ele continuturile pe care le doriti.

Invarte cuvintele mai departe!

Puteti adauga alte sarcini celor initiale. Copiii pot alcatui cuvinte sau mici texte cu cuvintele gasite. Puteti sa treceti cuvintele la singular sau la plural, sa gasiti diminutive, sa le despartiti in silabe.

Daca ati jucat scoala sau acasa Spinner Game la comunicare, dati-mi un feedback. Ce au spus copiii? La ce alte lectii credeti ca se mai potriveste?

Alte jocuri pe blog: Joaca-te cu Rummy – 20 de jocuri istete, Ce stii despre mine?

 

Formatul cu 46 de fise cu jocul Spinner Game il gasiti AICI. Acest format cuprinde fise pentru toate clasele: litere, silabe, cuvinte, parti de vorbire si de propozitie, diminutive, antonime, sinonime, cuvinte derivate, ortograme, rime, compunere.

Ema

2 thoughts on “Spinner Game la comunicare”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.