exercitii

Cateva exercitii de spart gheata

Pun aici pe hartia virtuala cateva exercitii orale pe care le-am folosit eu la lectiile online cu elevii. Nu inventez eu nimic aici, cu siguranta si voi aveti astfel de abordari. Sunt exercitii pe care le strecor printre altele scrise, printre jocuri. Imi place sa ii desprind pe copii de tabla, de caiet, de scris si sa le dau controlul la un astfel de exercitiu. Va explic mai jos cum si de ce.

exercitii

Exercitii orale ca brain breaks

Formularile de mai jos sunt pentru clasa pregatitoare. Ele pot fi adaptate pentru a se potrivi si altor clase. Exercitiile orale pot fi momente de inceput pentru o activitate, momente de repaus – brain breaks sau momente de final. Numai sa le spunem copiilor: Acum ne vom juca fara sa scriem si sa citim, si deja le captam interesul. (Mai jos se afla si cate un exercitiu de dictare cu numere si litere.)

Ideea e ca prin astfel de exercitii orale, efectuate zilnic, copiii invata sa abstractizeze, sa calculeze in minte, sa isi reprezinte, spre exemplu, numerele. Combin exercitii de calcul cu exercitii ce contin terminologie sau formulari matematice. Las copiilor controlul: o data spun eu, o data spun ei, adica imi dau si ei un astfel de exercitiu. Acest ultim aspect mi se pare foarte important: copiii invata sa formuleze o cerinta, chiar copiind modelul si vor fi atenti la raspunsul pe care il primesc. Mie imi place ca uneori sa mai gresesc si ei repede observa si imi atrag atentia.

Jocuri de matematica

 1. Eu spun un numar, tu spui unul mai mare (cu doi mai mare, cu 1 mai mic).
 2. Numaram pana la 30 – fiecare va spune cate un numar.
 3. Numaram din 2 in 2, din 3 in 3, fiecare va spune cate un numar.
 4. Ma gandesc la un numar, il adun cu 5 si obtin 12. La ce numar m-am gandit?.
 5. Descompuneri: Cine e 7? Cine e 29?.
 6. Iti dau un numar si tu spui o adunare pentru el (o scadere).
 7. Eu spun un numar, tu spui vecinii.
 8. Dictare cu numere; ele se scriu aleator pe pagina si se unesc in ordine crescatoare sau descrescatoare.
 9. Numare pare si impare: Eu spun 2 si tu spui un numar mai mare, impar.
 10. Adun pe 5 cu 4 si adaug 1.
 11. Adevarat sau fals? 5 e mai mare decat 2.
 12. Cat mai pui langa 7 sa fie 10? Cat iei din din 12 sa ramana 6?

Jocuri pentru comunicare

 1. Eu spun un sunet, tu spui un cuvant ce incepe cu acel sunet.
 2. Sa gasim cuvinte care au legatura cu…. vara, vacanta, cu autobuzele, cu micul dejun.
 3. Poveste in lant, fiecare spune o propozitie.
 4. Alinta cuvintele pe care le primesti de la mine (diminutive).
 5. Eu spun una, tu spui multe (singular – plural).
 6. Continua propozitia: Ursul dorea sa manance…
 7. Eu spun o propozitie scurta, tu lungeste-o.
 8. Eu spun un obiect, tu spui o culoare potrivita (o insusire, o actiune).
 9. Eu spun un cuvant, tu il spui pe litere (sau pe silabe).
 10. Jocul Fazan – mai usor – Spune un cuvant care incepe cu ultima litera.
 11. Sa cautam rime!
 12. Dictare cu litere – Spunem, pe rand, litere si le scriem, apoi incercam sa formam cu ele cuvinte. Unim literele ce pot forma un cuvant.

Poate aveti si voi astfel de exercitii pe care le abordati. M-as bucura sa scrieti un exemplu in comentarii.

Alte articole pe blog: Spinner Game la comunicare, Sinonime si cartofi prajiti, joc de gramatica

Ema

 

4 thoughts on “Cateva exercitii de spart gheata”

 1. Buna Ema,
  Foarte dragute joculetele, le voi încerca și eu. Mai știu unul: fiecare copil spune un nume al altui copil – de ex Tudor spune Marius ( si pune și mana pe cap), apoi Marius pune mana pe cap si spune Ioana, apoi Ioana pune mana pe cap si spune Catalin si tot asa. Se poate juca și cu mancare sau culori preferate. Merge tare bine

 2. Buna Ema,
  Foate utile joculetele! Le folosesc la întâlnirea de dimineata -online. Le adaptez la ziua in care suntem , folosesc ,, invarte roata ,, in platformă wordwall…se distrează de minune, sunt foarte atenți la ce intrebare le pica.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.