joaca-te

Joaca-te cu Rummy – 20 de jocuri istete

Sigur ai acasa un joc rummy (remi). Joaca-te cu el  si altfel, foloseste-l la scoala sau acasa. Invata-i pe copii sa joace jocul adevarat si foloseste piesele si la alte activitati. Am mai jos 20 de idei pentru a folosi piesele cu numere colorate. Iti vine in minte ca le poti folosi la matematica? Da, si la matematica. Dar si la comunicare daca asociati numere cu formarea de enunturi, cuvinte care sa fie despartite in silabe, gasirea unor parti de vorbire. Sau la dezvoltare personala, unde copiii pot lega numerele de fapte din viata lor.

joaca-te

  • Ideea este de a folosi piesele ca pe niste obiecte ce pot fi manipulate si asociate cu altceva. Copiii vor fi fericiti si prinsi in joc doar strangand in pumn o piesa care li se va parea tare importanta. Va fi motivul care ii introduce in atmosfera jocului, chiar daca sarcinile vor fi de calcul, de aflare a unor cuvinte, de formare de propozitii.

Rummy la matematica

1.Ordoneaza numerele crescator si descrescator, folosind aceeasi culoare sau culori diferite. Identificati numerele pare si impare.

2. Gaseste vecinii unor numere date. Vecinii pot fi de aceeasi culoare.

3. Gaseste un numar sau doua sau trei numere care urmeaza dupa numarul…

4. Realizeaza un model cu 2 sau 3 sau 4 culori: rosu, albastru, rosu, albastru.

joaca-te

5. Compara numerele. Scrieti semnele pentru mai mic si mai mare pe niste cartonase.

6. Operatii matematice. Scrieti semnele pe cartonase. Pentru numerele care va lipsesc, cele care urmeaza dupa 13, confectionati cartonase cu numere.

7. Descompune numarul ca o suma de 2 sau 3 sau 4 termeni, ca un produs de 2 sau 3 factori.

8. Gaseste numarul. Imprastiati cateva piese pe masa si spuneti: Vad un numar rosu care e mai mic decat numarul 6. Puteti introduce aici orice formulari, conditionari.

joaca-te

9. Compune un numar format din mii, sute, zeci, unitati. Puteti folosi aici tot felul de conditionari: pune la unitati cel mai mic numar de culoare rosie, pune la zeci un numar cu 3 mai mare de culoare albastra.

10. Compune un numar cu o unitate mai mic decat numarul format anterior. Sau cu 10 mai mare sau cu 15 mai mic.

11. Descompune numarul. Formeaza perechi de numere.

12. Activitati cu multimi. Numara obiectele din fiecare multime si pune numarul corect.

joaca-te

Rummy la geometrie

13. Construieste pe verticala, pe orizontala.

14. Construieste o figura geometrica asezand piesele pe muchie.

15. Exersati noiuni de marime: mai inalt, mai scund, tot atat de inalt.

16. Exersarea motricitatii fine. Pune piesele una peste alta. Fii atent sa stea in echilibru.

joaca-te

Joaca-te cu Rummy la comunicare si dezvoltare personala

17. Joc de memorie – Selectati piesele si stabiliti daca doriti ca elevii sa faca perechi de numere de aceeasi culoare sau culori diferite. Intoarceti piesele cu fata in jos. Copiii ridica pe rand cante doua piese. Daca se potrivesc, le pastreaza, daca nu, le pun inapoi, cu fata in jos.

18. Alege o piesa. Spune despre tot atatea lucruri cat arata numarul. Aici puteti varia sarcina: Gaseste tot atatea adjective sau substantive. Gaseste un cuvant care are tot atatea silabe. Formeaza un enunt cu tot atatea cuvinte.

19. Alege 3 piese. Compune un text scurt pe baza numerelor de pe piesele tale. Poate fi un text oral sau in scris.

20. Alege piesele cu numere care au legatura cu tine si explica de ce le-ai ales: de exemplu un copil poate alege 3 pentru ca i-au cazut 3 dinti, 7 pentru ca acesta e numarul apartamentului sau, 12 pentru ca are 12 creioane in penar.

Eu am scris aici 20 de idei de activitati cu piesele de rummy. Sigur mai sunt si altele. Poate le stiti voi. Lasati un comentariu cu idei de joc.

Alte idei de jocuri gasiti pe blog: Eu am, cine are?, Capitanul si marea

Ema

5 thoughts on “Joaca-te cu Rummy – 20 de jocuri istete”

  1. Pingback: Felicitari pop-up
  2. La matematica: să aleagă cateva jetoane cu numere și operații matematice cu care să alcătuiască o problemă…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.