sa numaram

Sa numaram de la 1 la 10

Sa numaram: cu pietricele, capace, scoici, castane si ghinde. Hai ca nu e greu. Dupa momentul de liniste si concentrare de la partea de scris, a urmat dezordinea de la numaratul cu obiecte. Uneori e nevoie si de o … dezordine organizata.
Am scris si am numarat. Am vrut sa vad cat de organizati sunt copiii si ce stiu sa faca, daca stiu sa numere, sa scrie cifrele si daca pot numara si aseza obiectele.

Unii sunt foarte organizati, meticulosi, lucreaza inaintea celorlalti si … nu prefera sa coloreze.

sa numaram
Altii stiu sa scrie si sa coloreze si mai deseneaza si ceva pe foaia alaturata. Mai avem de lucrat.
sa numaram

Poate pare putina invalmaseala aici, dar copilul stie sa explice perfect ce a facut si de ce.

sa numaram
Sunt si copii organizati si care prefera sa coloreze.
sa numaram

Sau foarte organizati si cu multe detalii.

sa numaram
sa numaram

Sa numaram cu materiale naturale

Daca e toamna, nu pierdeti ocazia de a aduna materiale din natura. Castane, scoici, melci, frunze, pietricele, samburi de prune, boabe de fasole. Toate pot deveni obiecte de numarat. Pe langa faptul ca parintii va pot ajuta sa alcatuiti aceste colectii, materialele nu va costa nimic. Iar copiii vor avea parte de o activitate senzoriala foarte frumoasa. Pe de alta parte, atunci cand muta si manipuleaza obiecte, cand le organizeaza, copiii invata mai usor. Daca aveti copii care invata vizual, aceasta activitate e potrivita pentru ei.

Noi am numarat si am facut multimi pentru fiecare numar.

Cu castane, …

sa numaram

cu nasturi, …

ghinde, ….

pietricele, …

scoici si melci, …

capace.

Deoarece copiii sunt asezati in grupe, fiecare grupa a primit cate unul sau doua obiecte de numarat. De aceea apar atat de multe. Am un baietel indragostit de melci si scoici. Desigur ca el a primit melcii sa si-i organizeze.
Pe ceilalti i-am lasat sa aleaga.

Voi cum numarati? Ce obiecte folositi?
Ce sa mai cititi pe blog: Numaratoare din 5 in 5, Puzzle cu numere
Ema

1 thought on “Sa numaram de la 1 la 10”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.