Puzzle cu numere

Pentru cei mai mititei am pregatit un puzzle cu numere. Il puteti descarca AICI – Joc de printat

puzzle

 

Un puzzle colorat

Numerele sunt scrise pe ousoare colorate. Le puteti printa pe carton si le puteti decupa pe contur, apoi pe linia de pe mijloc. Cea mai simpla activitate este sa potriviti partea de sus a oului pe care e scris numarul cu partea de jos unde sunt stelute. Numarul 5 cu 5 stelute. Alte exemple de activitati gasiti chiar in prima pagina a documentului.

 

puzzle
La sfarsitul documentului gasiti doua ousoare albe, fara numere. Puteti scrie pe ele ce doriti voi: semne matematice spre exemplu sau alte numere. Ori puteti sa realizati chiar voi un sir cu literele alfabetului. Scrieti in partea de sus a oului literele mari, iar in partea de jos literele mici.

Daca aveti si alte idei de activitati lasati un comentariu.
Ema

5 thoughts on “Puzzle cu numere”

    1. Angelica, desigur, poti printa pe foaie obisnuita. Ca sa dureze mai mult, le poti lamina. Daca a le lamina e prea costisitor, poti sa folosesti folii transparente de protejare a documentelor.

  1. Am lucrat si eu 15 ani in in învățământ dar nu am găsit atâta suflet mare, generozitate, mi-era rusine sa cer ceva la cineva…
    Am predat chimie si franceză dar acum de cinci ani nu mai lucrez si cresc un pui de om, acasă.
    Doamne ajută!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.