Numaratoare din 5 in 5

Numaratoare din 5 in 5 – 40 de ursi polari

Am compus un cantec: Numaratoare din 5 in 5. M-am folosit de el la orele de matematica. Versurile se repeta la fiecare strofa, iar copiii trebuie sa numere inapoi, din 5 in 5, si implicit sa faca mental o scadere. Deaoarece tema pe care o avem acum in program este cu animale polare, numaratoarea este cu ursi polari.

Versuri simple, melodie cunoscuta

Nu e deloc greu sa compui un cantec. Cateodata nici nu trebuie sa cauti rime. Cuvintele vin de la sine. Alege o melodie pe care copiii o stiu deja, una usoara din folclorul copiilor. Poti cere elevilor tai sa te ajute sa nascocesti cantecul. Poate nu va fi gata intr-o zi, dar il definitivati in 2 zile. Adaugati miscari simple.

Numaratoare din 5 in 5

40 de ursi polari merg la vanatoare
5 au sarit in apa
Cati mai sunt oare? 35!
35 de ursi polari merg la vanatoare
5 au sarit in apa
Cati mai sunt oare? 30!
……………………………

Alte activitati cu ursi polari: 15 activitati cu ursul polar.
Ema

1 thought on “Numaratoare din 5 in 5 – 40 de ursi polari”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.