diplome scolare

Diplome scolare personalizate

Se apropie sfarsitul anului scolar si cauti niste diplome scolare speciale, personalizate? Sa invatam impreuna cum sa le faci singur in doar cateva minute. Expun mai jos pasii de lucru.

Cum sa faci diplome scolare in 10 pasi

  1. Keep it simple, adica pastreaza simplitatea. Eu am preferat diplome fara culori stridente si decoratiuni care incarca pagina.
  2. Folositi pozele copiilor, instantanee realizate la activitatile scolare. Intr-un an i-am pozat vreo doua zile la rand, in grupuri, in clasa, afara. Am realizat doar poze de bust, poze amuzante, cu starmbaturi, cu zambete.
  3. Lucrati diplomele in PowerPoint. Eu asa fac. Word nu e pentru lucrul de acest fel. In PowerPoint inserez pozele, le duc pe margine pentru a forma un chenar, le modific marimea ca sa fie cat de cat aliniate, inserez casete de text ca sa scriu mesajele.
  4. Inainte de a incepe lucrul la diplome, strangeti pozele intr-un folder pe desktop, sa zicem (sau intr-un alt loc de pe calculator, sa fie usor accesibil).
  5. Prelucrati putin pozele in Picasa. Eu le adaug lumina, intensific culorile. Nu e greu, incercati. Nu uitati sa salvati fiecare poza dupa ce realizati modificarile.
  6. Pentru fiecare elev folositi un slide nou. Dacă e fata schimbati mesajul, sa fie la feminin: Se acorda elevei…. La sfarsit veti avea tot atatea slideuri cati elevi in clasa.
  7. Folositi fonturi care va permit sa utilizati diacritice. Times New Roman, Comic Sans sunt cele mai clare. Inainte de a reaiza diplomele finale, printati una pentru a vedea daca tot ce ati lucrat arata bine, textul se incadreaza, e destul de mare.
  8. Nu e nevoie sa salvati formatul PowerPoint in alt format, PDF spre exemplu. Copiati formatul PowerPoint pe un stick si mergeti la un centru specializat care sa vi le printeze profesional, color, pe carton nu foarte gros.
  9. Dati diplomele la semnat directorului scolii, la stampilat. Nu uitati sa le semnati.
  10. Dupa ce le-ati semnat, le puteti infolia.

Am pregatit si un format PowerPoint cu casetele de text si textul. Voi trebuie doar sa inserati pozele. Puteti descarca documentul AICI – modificati numai dupa ce descarcati in calculator. Si puteti vizualiza si un film cu toti pasii AICI – Film. 

Tutorial cu poze pentru diplome scolare

Prelucreaza pozele in Picasa, ajusteaza lumina, contrastul, intensitatea culorilor. Crtl+S si salvezi dupa ce modifici.

 

diplome scolare

 

Deschide un document PowerPoint si cu functia din bara de sus, Insert, alegi Picture, insereaza pozele. Daca tragi cu mouse de coltul pozei, o micsorezi sau o maresti. Salveaza documentul, da-i un nume sugestiv, gaseste-i in calculator un loc unde il gasesti usor. Din acest moment salveaza mereu modificarile ori din butonul din bara de sus File, Save ori cu combinatia de taste Ctrl+S.

diplome scolare

 

Aseaza pozele de jur imprejur, ca un chenar. Pe cele care sunt late sau asezate pe orizontala plaseaza-le pe latura de jos sau in colturi, unde nu va fi mult text.

 

diplome scolare

 

Cu functia din bara de sus, Insert, alegi Text Box si inserezi casete de text. Pui cursorul pe pagina si tragi, caseta se va desena singura. Poti scrie in interiorul ei. Chenarul casetei este predefinit incolor sau No outline, adica nu are linie, cand ai iesit din ea nu mai vezi chenarul. Poti modifica fonturile si marimea lor. Unele texte vor fi mai mari, cum e cuvantul Diploma sau numele elevului, altele pot fi mai mici, cum sunt Anul scolar, clasa, numele invatatorului. Alege pentru ele marimea 14 spre exemplu si font Times New Roman sau Calibri. Pentru cuvantul Diploma am folosit Times New Roman si marimea 60.

 

diplome scolare

 

Ca sa scoti in evidenta anumite lucruri, poti folosi fonturi diferite. De exemplu, numele elevului este scris cu Times new Roman, caractere italice (inclinate).

 

diplome scolare

 

Dupa ce ai realizat o diploma, printeaz-o. Cu Print Preview vezi cum arata pagina inainte de a printa. Daca ai acasa imprimanta, printeaza pagina si vezi ce trebuie sa modifici, daca pozele se vad, sunt prea mari sau prea mici, daca textele sunt centrate, daca totul arata bine. De acum totul e floare la ureche. Iti recomand ca pentru fiecare elev sa faci un slide. Mergi pe primul slide, click dreapta si alegi Duplicate slide. Vei obtine un slide nou, unde modifici numele.

 

diplome scolare

 

Daca e o fetita, nu uita sa modifici Se acorda elevei.

 

diplome scolare

 

Cand ai terminat, nu uita sa salvezi intregul document.

Daca ai intrebari, lasa un comentariu. Daca ai si alte idei de diplome scolare personalizate, spune-ne si noua.

Alte articole pe blog: Evaluarea invatatorului, autoevaluarea elevului, Diplome si premii in clasa I

Ema

 

2 thoughts on “Diplome scolare personalizate”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.