ecusoane cu nume

Ecusoane cu nume si etichete in PowerPoint

Fie ca ai un colectiv nou de elevi sau sunt cei de anul trecut, dar au mai venit cativa colegi noi, te poti folosi in orice moment de ecusoane cu nume pentru ca elevii sa se cunoasca. S-ar putea ca in clasa pregatitoare nu toti copiii sa stie sa isi scrie numele. Nu e nicio problema. Ecusoanele personalizate ii ajuta sa faca primul pas. Abordarea mea in clasa pregatitoare a fost sa realizez niste ecusoane mari pe care copiii sa le poarte la gat. Si am vrut ca ei sa le personalizeze, sa le coloreze, asa ca am scris numele cu litere doar conturate.

ecusoane cu nume

 

Va prezint in tutorialul de mai jos cum sa faceti ecusoane si etichete, mari si mici, in PowerPoint. De ce tocmai in acest program? Deoarece fata de Word, care e un editor de texte (de povesti), PowerPoint are mai multa putere, are mai multe functii, e mai usor de plimbat textul si de inserat imagini. Chiar daca si Word are niste functii similare, ele nu se comporta la fel de usor.

Poti viziona filmul tutorialului AICI. Si puteti descarca in calculatorul vostru formatul PowerPoint editabil AICI. In formatul editabil doar modificati cuvintele. Puteti, desigur, sa modificati ce doriti voi acolo. Eu am conceput mai multe pagini cu modele diferite. Alegeti ce vi se potriveste si lucrati mai departe. 

 

Ecusoane cu nume si cu litere transparente

Din functia din bara de sus alegi Insert, apoi Word Art. Alegi caracterele si felul lor – pline, transparete, colorate.

ecusoane cu nume

 

Scrii numele, selectezi cuvantul si maresti dimensiunea fontului.

 

ecusoane cu nume

 

Selectezi numele, click dreapta, alegi jos de tot Format Text Effects.

ecusoane cu nume

 

Alegi din meniul care se deschide Text Fill si selectezi No fill pentru ca literele sa se printeze fara culoare in interior. Daca nu faci acest lucru, literele vor iesi la printat negre. Daca ai ales de la inceput litere colorate, nu mai trebuie sa faci acest lucru.

ecusoane cu nume

 

Pozitionezi mouseul pe caseta de text, o copiezi si o atasezi sau o lipesti si mai jos pe pagina. La un font de 96, 100 iti incap 5 astfel de casete pe pagina. Asezi fiecare caseta, lasi loc intre ele doarece vei decupa fiecare nume.

Ca sa inserezi o imagine de e internet, o imagine de tip clipart sa zicem, mergi in bara de sus, alegi Insert si selectezi ClipArt. Ti se deschide pe partea dreapta a paginii o caseta. Cauti in bara ei de cautare imaginea dorita. Poti incerca si inromaneste, dar cel mai bine cauti cuvintele in limba engleza. Daca vrei ca imaginea sa fie alb – negru si elevii sa o coloreze, atunci vei cauta acolo dupa cuvintele black and white. Asadar, cauti o albina alb cu negru, atunci ai in engleza bee black and white. Selectezi imaginea pe care o vrei. Ea se va pozitiona singura pe pagina. Poate fi o imagine foarte mare sau foarte mica. Tragi de colturile ei pana o aduci la dimensiunea dorita. Pui cursorul pe imagine si o muti unde vrei.

 

ecusoane cu nume

Scoate la imprimanta mai intai o pagina si vezi daca toate ecusoanele cu nume sunt scrise corect, marimea literelor e buna, ai loc sa tai in jurul lor. Le poti printa pe o hartie mai groasa. Le poti lipi pe un suport. Eu le-am facut doua gauri in partea de sus, am trecut un snur pe acolo si copiii au purtat ecusoanele la gat.

In tutorialul video vei vedea cum sa faci si etichete, adica sa micsorezi formatul initial astfel incat sa ai pe pagina mai multe casete de text si nume.

 

Daca ai sugestii sau intrebari, lasa un comentariu. Spune-ne daca folosesti ecusoane in primele zile de scoala. Cum ii inveti pe copii sa isi scrie numele? Sau ce jocuri de socializare pentru invatarea numelor aveti?

Alte articole ce te-ar putea interesa: Diplome scolare personalizate, Cum sa faci pagini de colorat personalizate

Ema

2 thoughts on “Ecusoane cu nume si etichete in PowerPoint”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.