sunetul si litera A

Sunetul si litera A – joc Bingo

Dupa cum stiti perioada preabecedara e mai scurta anul acesta. Dar tot trecem in revista vocalele. Azi ne-am ocupat de A si E. Si am gasit loc si pentru un joc mic de BINGO. Jocul este pentru sunetul si litera A. E unul din acele jocuri ce combina idee de joc, de distractie, cu partea de invatare – corelarea sunetului cu litera.

Cum se joaca Bingo

Am scris cuvinte care contin sunetul / litera A si am strecurat si cate unele care nu aveau pe A. Am scris cuvinte din clasa si cuvinte care nu se gasesc in clasa. Fisele de bingo au fost diferite. Daor cate 4 erau la fel. Copiii au citit cuvintele si s-au gandit daca acele cuvinte se gasesc sau nu in clasa. „Apa – Avem apa in clasa? Daaa. Avem in sticla apa de baut.” sau „Mama – Avem o mama in clasa? Daaaa, doamna invatatoare e mama.”  Apoi am spus cuvintele, iar copiii le-au colorat pe cele care contineau A. A castigat cel care a terminat de colorat, primul, o linie sau o coloana. Jocul poate continua pana si ceilalti copii reusesc sa coloreze o linie sau o coloana.

sunetul si litera A
Jocul de Bingo poate fi pentru orice disciplina si la orice subiect. Gasiti pe blog si alte idei pentru acest joc: Bingo cu cuvinte, Bingo cu numere. Strecurati in lectiile voastre jocuri didactice care sa destinda atmosfera si sa rupa ritmul monoton.

Spor la BINGO.

Ema

1 thought on “Sunetul si litera A – joc Bingo”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.