jocuri didactice cu numere

Jocuri didactice cu numere – BINGO cu numere

Folositi jocuri didactice cu numere? Da, jocurile de orice fel inveselesc orice lectie. va propun un joc de bingo cu numere. E un joc pentru recunoasterea numerelor. Deoarece in clasa am copii care stiu deja numerele pana la 20 sau 30, dar si copiii care nu stiu cifrele deloc, am fortat putin nota si am scris pe foaia de bingo numere pana la 20. M-am gandit ca in acest fel îi încurajez pe toti.

jocuri didactice cu numere

Cum se joaca:

Numerele sunt scrise pe foaie, amestecate, pe coloane. Fisele nu seamana intre ele. Am avut 5 feluri de fise. Eu spun un numar, iar copiii incercuiesc numarul auzit. Castiga cel care a realizat o linie pe verticala sau pe orizontala. Pe foaie poate fi acelasi numar de mai multe ori sau doar o data. Nu toate numerele sunt pe o foaie – unele numere pot sa lipseasca. Depinde de scopul pe care il aveti cu acest joc.

jocuri didactice cu numere

jocuri didactice cu numere

jocuri didactice cu numere

Jocurile didactice cu numere

Gasiti sau inventati jocuri usoare care sa antreneze grupul de copii. Combinati subiectul pe care il aveti cu putina miscare, cu suspans, cu surprize. Puteti face un joc cu orice. Poate fi un joc de cautare a numerelor, de potrivire a rezultatelor. Poate fi un joc individual sau in pereche. Important e ca va ajuta sa consolidati spre exemplu niste cunostinte si sa ii scoateti pe copii din ritmul obisnuit al unei ore de mate.
Ce idei de jocuri aveti? Lasati un comentariu.
Gasiti pe blog si alte idei de jocuri pentru orele de matematica: Jocuri de matematica, Joc matematic dulce.
Ema

2 thoughts on “Jocuri didactice cu numere – BINGO cu numere”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.