om de zapada

Ziua unui om de zapada

Ne sunt foarte dragi oamenii de zapadă. Sunt magici. Asteptam cu totii, mari sau mici, prima zapada ca sa modelam repede cel mai amuzant, cel mai pufos, cel mai mare om de zapada. Stiti cum au aparut oamenii de zapada? Exista chiar si o carte a istoriei lor. Prima inregistrare a unui om de zapada dateaza din 1380, iar prima fotografie a fost realizata in 1853. Mai multe detalii gasiti AICI. Ziua internationala a omului de zapada este in 18 ianuarie.

om de zapada

Activitati pentru un om de zapada

Pe copiii ii amuza sa stie ca si omul de zapada are o zi a lui. Am pregatit cu aceasta ocazie mici activitati pentru a marca ziua. Orele noastre au fost online, am adaptat activitatile pentru a putea fi sustinute asa.

  • Un cantec – AICI – Noi avem oricum melodia zilei, alta in fiecare zi, asa ca azi am potrivit acest cantec. Animatia e frumoasa, versurile sunt usor de retinut.
  • O carte – Am tradus copiilor cartea Snowmen At Night de Caralyn Buehner.  Eu am proiectat-o pe tabla cu Open Board. Copiilor le-a placut mult de tot, i-a amuzat. Au urmarit pe fiecare pagina pe omul de zapada cu nas de castravete. Si au gasit foarte multe detalii interesante: luna are forme diferite, oamenii de zapada beau si ei caaco, dar rece, unul dintre ei are mai multi morcovi.
  • O poezie – Ce e drept, citisem poezia cu mai multe zile in urma, cu alta ocazie, dar se poate relua. Omul de zapada de Ion Sebastian: Sprijinit intr-un toiag / Sta-n ograda un mosneag… Sigur o stiti.

om de zapada

  • Un joc – Deseneaza un om de zapada. Este joc cu un zar. Am folosit un zar online AICI. Sarcinile suna asa: Dai cu zarul si alegi de pe fisa ce forma sa aiba corpul, fata, mainile, palaria. Gasiti fisa AICI.
  • Joc online – Pe siteul I’m a Puzzle AICI am realizat un puzzle cu un om de zapada si niste exercitii usoare de matematica. Siteul l-am aflat de la colegi, din grupurile de invatatori – Multumesc frumos Editura Didakticos!. Pe site puteti alege o poza din cele existente sau puteti incarca o poza din calculatorul vostru. Apoi selectati numarul de piese, complexiatatea, cum sa fie sarcinile. Eu am realizat cu exercitii de mate. Cand rezolva un exercitiu, copiii primesc o piesa de puzzle, apoi le asaza pe toate.
  • Azi am avut si o activitate de modelaj cu plastilina pentru litere. Unii copii au modelat si oameni de zapada. Unul e alb, altul e curcubeu si altul e tricolor.
  • Zilele trecute, la prima ninsoare serioasa, colegul nostru Radu a facut cu fratele sau cel mai inalt om de zapada. Cred ca are vreo 3 metri, au avut nevoie de o scara ca sa ii puna palarie si ochi. Copiii au fost impresionati de aceasta realizarem un record chiar. Bravo, Radu!

om de zapada

Va invit sa scrieti in comentarii ce activitati ati avut pentru tema omul de zapada. Aveti o carte interesanta de citit? Un cantec frumos?

Alte articole despre oameni de zapada, din anii trecuti, gasiti pe blog: Ce fac oamenii de zapada noaptea?, Oameni de zapada – personalizati.

Ema

2 thoughts on “Ziua unui om de zapada”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.