oamenii de zapada

Ce fac oamenii de zapada noaptea?

Hai cu imaginatia mai departe! Cand eram copil mi se parea sau imi imaginam ca lucrurile din jur au viata lor. Mama imi spunea mereu sa am grija de lucrurile mele ca si ele sa aiba grija de mine. Va prezint mai jos o carte care imagineaza ca oamenii de zapada au si ei problemele lor. Nu-i asa ca e frumos?

Oamenii de zapada se joaca

Noaptea sau cand nu ne uitam la ei, oamenii de zapada prind viata. Am citit copiilor o carte foarte frumoasa, potrivita cu anotimpul si cu tema aceasta: Snowmen at Night, de Caralyn Buehner. Copiilor le-a placut din primul moment. Le-au placut ideile si pozele. E chiar interesant sa iti imaginezi ce se intampla noaptea cu omul tau de zapada.

 

E o carte delicata, amuzanta, plina de voiosie. Pe masura ce o citesti, razi singur. Razi pentru ca te face sa intri in mintea copiilor si sa iti spui: Chiar, si ce fac oamenii de zapaada noaptea? Iar perspectiva unei veselii in toiul noptii e … colorata.

Desen dupa poveste

La noi in clasa foarte multe lucruri se concretizeaza, se termina sau prind viata cu un desen. Am desenat povestea. Oamenii de zapada sunt realizati cu amprente sau cu stampila cu dop de pluta.
Dupa stampilare … se adauga detaliile cu acuarele sau cu creioanele colorate. Fundalul e realizat cu creioane cerate.

Te-ai intrebat vreodata ce fac oamenii de zapada noaptea? Poti incerac sa stai la panda, sa tragi cu ochiul pe fereastra… Poate chiar ii vei vedea cum se aduna la coltul strazii sa mearga impreuna la pationoar.

Cu copiii mai mari puteti realiza compuneri cu aceasta tematica sau chiar o sceneta.

Alte intamplari cu oamenii de zapada

Autoarea Caralyn Buehner scrie tare frumos. Are mai multe carti in seria oamenilor de zapada si multe altele foarte frumoase si utile la clasa. Puteti intra si pe siteul ei sa aflati toate titlurile AICI. Puteti citi si un interviu cu ea AICI.
Daca doriti sa cumparati cartea prezentata de mine mai sus, o gasiti in libraria Book Express – Snowmen At Night. Si tot in librarie gasiti si celelalte titluri AICI: Snowmen at work, Snowmen all year, Snowmen at play
Daca aveti si alte idei, povesti cu oameni de zapada, activitati, lasati un comentariu.
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.