tema de vacanta

Aleg o tema de vacanta

Vacanta de toamna e scurta, poate e sau poate nu e necesara o tema de vacanta. Depinde si de tema. Eu va propun o altfel de abordare. Temele pe care vi le propun in acest articol nu fac referire, in mod direct, la continuturile invatate la scoala. Nu sunt fise cu exercitii si compuneri, rezumate de facut si analiza a personajelor. Puteti descarca ideile mele AICI.

 

tema de vacanta

 

Orice poate fi tema de vacanta

Cand aud de cuvantul tema, unii copii se ingrijoreaza. Puneti problema altfel. veti avea ce discuta dupa vacanta. Vor veni poate cu idei noi pentru ceilalti colegi. Sunt atatea lucruri minunate care se petrec, insa daca nu ne concentram la ele, le uitam.

  • Ideile propuse de mine sunt orientative. Puteti propune voi copiilor sarcini care se leaga de ceva anume. Ori puteti stabili impreuna cu ei, in clasa, ce sarcini creative ar putea fi.
  • Sunt sarcini care se adreseaza pasiunilor, abilitatilor, preferintelor copiilor. Daca ei sunt pasionati de citit, probabil vor alege o sarcina in acesta zona.
  • Incurajati-i sa aleaga o sarcina. E suficienta una singura. Ea ii va ajuta ca macar intr-o zi sa isi canalizeze energia in directia aceea. Da, probabil unii vor uita, altii vor face ceva in graba. Dar noi nu trebuie sa gandim asa, ci sa cream oportunitati.
  • Daca isi aleg singuri sarcina, vor fi mai dispusi sa o rezolve.
  • Orice sarcina presupune o pregatire. Anticipare, planificare, organizare. Daca e sa scrie o reteta, o vor ruga pe mama sa fie una speciala. Vor exersa, cu aceasta ocazie, etapizarea unei activitati si unitatile de masura.
  • Daca concepeti voi sarcinile, incercati ca nu toate sa implice scris si citit. Desigur, lectura e importanta. Poate gasiti o alta solutie pentru a include cititul unei carti, chiar a unei enciclopedii, intr-o sarcina. Ganditi-va la ce le place copiilor vostri, doar ii cunoasteti deja.

tema de vacanta

 

Daca ai alte idei pentru tema de vacanta, lasa un comentariu. Sau poate nu consideri necesara o astfel de tema. Spune-ti parerea.

Alte articole pe blog: Plan de vacanta cu coduri, 10 activitati de vacanta.

Ema

4 thoughts on “Aleg o tema de vacanta”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.