rasaduri in coji de oua

Rasaduri in coji de oua

A venit primavara cu ceva frig si mult vant. dar ne-am mobilizat. Semintele nu vor sa astepte. Le-am pregatit culcus moale in coji de oua.

 

rasaduri in coji de oua

De ce rasaduri in coji de oua?

Cojile de oua sunt usor de folosit si de obtinut. Sunt materiale naturale. Plantate direct in pamant, odata cu rasadul crescut, vor asigura plantei substante hranitoare. Pentru copii e o activitate interesanta. Iar cojile de oua sunt amuzante. Le aratati in acest fel ca pot recicla si ca unele lucruri pot fi folosite si altfel.

Cum sa puneti semintele

Trebuie sa incercati si voi. Oul crud se sparge chiar in partea de sus, atat cat sa rezulte un capacel si sa ramana cat mai multa coaja ca un paharel. Paharelul de ou se spala si se usuca. Se pune pamant. Nu ingramaditi seminte in cojile de ou. Una – doua sunt suficiente. Cand va fi sa plantati rasadurile, spargeti coaja de oua strangand de ea si plantati rasadul asa.

Aceasta e o activitate ce implica oarecare mizerie. E bine sa o organizati afara.

 

rasaduri in coji de oua
rasaduri in coji de oua
rasaduri in coji de oua

 

E o activitate usoara si frumoasa pe care o puteti realiza si acasa, cu copiii foarte mici sau mari. Incurajati copiii sa ude mereu plantutele, sa le observe.

 

rasaduri in coji de oua
Iata si un film.
Alte activitati de primavara: Gandacelul, Colaj cu seminte.
Cu drag de gradinareala,
Ema

1 thought on “Rasaduri in coji de oua”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.