Cartile lunii Aprilie

Luna aprilie e foarte darnica din toate punctele de vedere. Sigur vremea va fi calda si vor inflori foarte multe flori. Copacii vor fi o splendoare, vom auzi pasarele, vom numara furnici. Am pregatit aici o lista de lectura pentru luna aprilie. Am selectat carti in functie de sarbatorile sau evenimentele ce au loc acum. Veti gasi titluri despre plante si animale, despre sarbatorile de Pasti, despre nutritie si bani si carti despre personalitati nascute in aprilie. Gasiti AICI calendarul lunii Aprilie.

cartile lunii aprilie

 

Titlurile de mai jos contin linkuri de afiliere care va conduc spre librariile online. Poate pe unele le aveti deja in biblioteca, iar pe altele le gasiti la biblioteca din orasul vostru.

Primavara totul renaste – cateva din cartile lunii aprilie

 • Aprilie e luna dedicata Autismului. Urmatoarele titluri sunt pentru parinti: Ghid de terapie ABA de Ron Leaf si John McEachin,
 • VitamineABC de nutritie de Mihaela Bilic este o carte pentru copii. Vor gasi in ea informatii despre ce mananca fiecare meserie, cum trebuie sa arate o farfurie cu mancare, care sunt obiceiurile alimentare bune, jocuri si curiozitati despre alimente. Si va recomand si o minunata carte cu poezii pe tema alimentatiei: Greta si ora de sanatate, scrisa de Simona Epure. E o carte amuzanta ce trateaza probleme serioase, iar versurile capteaza pur si simplu atentia.
 • BaniiEducatie financiara pentru copii de Maria Jesus Soto – Cu explicatii simple, pe intelesul copiilor de pana la 10 ani, sunt prezentate lucruri interesante: cum au aparut banii, cum se economiseste, cum se face un buget. Gasiti cartea pe Libris, unde puteti vizualiza si cateva pagini.
 • Ziua Pamantului, reciclare – Una dintre cartile cunoscute pentru aceasta tema este cea a lui Dr Seuss – The Lorax. O alta ar fi, tot in limba engleza, The Earth and I, de FranK Asch – e povestea prieteniei dintre un copil si planeta Pamant. Iar pentru cei pasionati de mesterit va recomand cartea cu idei de reciclare Earth Friendly Earth Day Craft de Veronica Thompson
 • Decoratiuni de Pasti – Cititi legende crestine si povestiri cu iepurasi. Va recomand Recenka si ouale de Pasti de Patrichia Polacco – E o poveste de inspiratie ruseasca, foarte frumos ilustrata. E despre prietenia dintre o babuta si gasca salbatica. Si o carte de decorat Ouale de Pasti din seria Idei creative.

cartile lunii aprilie

Carti despre plante si animale

 • Plante – Neaparat cititi sau recititi Jack si vrejul de fasole. Fasolea e o planta ce creste foarte repede, daca puneti cateva boabe in servetel umed, in cateva zile aveti o plantuta si copiii ii pot urmari cresterea. AICI gasiti varianta pentru copiii incepatori in ale cititului. O carte despre gradinarit, un ghid pentru copii, este Regatul plantelor.
 • Delfini –  Insula delfinilor albastri de Scott O’Dell – E povestea unei fetite care traieste 18 ani pe o insula, singurii sai prieteni fiind delfinii. O carte pentru 8 – 10 ani.  Si desigur, puteti studia orice enciclopedie cu animale marine sau una specializata pe delfini, cum e minienciclopedia Larousse Delfini si balene
 • Unicorni – Sunt foarte multe povesti si carti cu povestiri cu unicorni. Va recomand insa o carte pe care o puteti folosi si cu alte ocazii: Enciclopedia Fantasy de Judy Allen. E chiar o carte fantastica, plina de creaturi magice, fiecare cu povestea ei. Pozele sunt foarte frumoase. Si eu am citit mult in ea, iar copiii au fost fascinati.

 

Carti despre personalitati sau operele lor

 • 1 aprilie – Octavian GogaPoezii , carte din seria Biblioteca scolarului
 • 2 aprilie – Hans Christian AndersenCele mai frumoase povesti : Ratusca cea urata, Mica sirena, Fetita cu chibriturile, Craiasa zapezii, Soldatelul de plumb
 • 11 aprilie – Barbu Stefanescu DelavranceaNuvele si povestiri – Copiii mai mici vor gusta texte precum Neghinita, Bunicul, Bunica, iar cei mai mari vor prefera probabil pe Domnul Vucea si pe Hagi Tudose.
 • 15 aprilie – Leonardo Da VinciCine a fost Leonardo Da Vinci de Cirpian Siulea sau cea intitulata chiar Leonardo Da Vinci, din colectia Discovery.
 • 23 aprilie – William Shakespeare – repovestire Visul unei nopti de vara de Helen Street sau Regele Lear de Melania C. Mazzucco.

Daca ai o lista cu carti de primavara sau doar cateva titluri diferite de cele de aici, lasa un comentariu.

Alte articole pe blog: Gradina din curtea scolii, Rasaduri in coji de ou

Ema

1 thought on “Cartile lunii Aprilie”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.