numere

Numere si omida cu numere – planse si activitati

Joc cu numere. Joc tematic de primavara. Mie mi-e tare draga omida. E o imagine versatila si simbolica. Are un impact puternic si puteti folosi tema la foarte multe activitati. Am conceput aici o omida cu numere. O puteti folosi ca decor in clasa sau acasa.

Activitati cu omida cu numere

Omida are cerculete cu numere de la 1 la 50. Puteti descarca plansele AICI – Omida – planse de printat. Formatul e unul PDF. Printati foile pe carton. Le puteti lamina pentru a dura mai mult. Folositi omida pentru decor sau ca suport pentru jocuri pe masa ori pe covor. Va prezint in filmul de mai jos cateva exemple de activitati, dar voi puteti fi creativi si puteti realiza si altele. Incurajati-i pe copii sa gaseasca si alte activitati. Ei sunt foarte creativi.
Folositi cercurile pentru a numara crescator si descrescator. Faceti operatii de adunare si de scadere. dau de inmultire si impartire. Puteti compara doua sau trei numere. Faceti descompuneri. Intrebati copiii: Cine e 5?
Ultima pagina din document contine doua cercuri albe. Pe ele puteti scrie ce doriti. Eu am scris semnele plus si minus, dar la fel de bine puteti scrie semnele mai mic < si mai mare > pentru a compara numerele. Ori semnele pentru inmultire si impartire.
Daca aveti si alte idei, lasati un comentariu. Ma bucura feedbackul vostru.
Daca aveti alte idei pentru a folosi imaginea omizii, scrieti-mi. Gasiti pe blog si alte articole care au ca tema omida. Omida flamanda.
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.