fundrasing

Ti-au ramas cartile mici? O idee de fundrasing la Bookisit

Imi place tot ce e legat de carti. Cum se scriu ori cum se leaga, cum se vand si iata, acum, cum se recicleaza. Pentru ca in acest articol despre asta va vorbesc: cum sa reciclati cartile pe care nu le mai cititi ca sa faceti loc pentru altele noi ori pentru a aduna bani sa cumparati alte carti. Oameni inimosi au pus la cale o actiune foarte frumoasa: Bookisit. Intrati pe pagina evenimentului si veti gasi acolo toate detaliile.

Bookisit (ah, imi place si numele!) va avea loc in Bucuresti,

pe 25 noiembrie 2018, la Teraphy Bistro.

fundrasing

Organizatorii s-au gandit ca acest eveniment sa fie unul special si, pe langa partea de vanzare, propun diverse activitati pentru copii si pentru adulti. Spre exemplu, vor fi pentru copii ateliere de lectura si de mesterit semne de carte. Iar adultii pot gusta din bunatatile celor de la Therapy.

Fundrasing – Bani pentru pusculita clasei

Cand am citit cum functioneaza, mi-a venit in minte ca poate fi o excelenta idee de fundrasing pentru clase si scoli. Rugati copiii sa aduca acele carti si jocuri pe care nu le mao citesc si cu care nu se mai joaca. Ele trebuie sa fie in foarte buna stare, deoarece alti copii le vor mangaia. Le puneti la vanzare si in acest fel castigati bani pentru clasa voastra. Cu banii respectivi puteti cumpara alte carti, instrumente muzicale, jucarii pentru orele de sport. ori ii puteti aduna intr-o pusculita pentru a-i folosi la plata unei tabere sau a unei excursii.

Ti-au ramas mici cartile si jocurile?

De ce sa iti vinzi cartile pe care nu le mai citesti si jocurile cu care nu te mai joci? Acest eveniment e unul tare potrivit si pentru familii si prieteni. Puneti la un loc ceea ce considerati ca poate merge mai departe, impreuna cu copiii si doar cu acordul lor, desemnati pe cineva care sa se ocupe de vanzare si mergeti la Bookisit. Ar putea fi chiar un eveniment al scarii de bloc ai al cartierului vostru!

De ce sa le vinzi?

  • Ele vor primi o viata noua in casa altui copil.
  • Vor duce mai departe mesajul tau, bucuria ta ca le-ai avut.
  • Faci cu aceasta ocazie ordine si curatenie pe rafturi.
  • Poti acum sa le mai rasfoiesti inca o data, sa te mai joci cu unele jocuri.
  • Inveti sa reciclezi. A recicla nu inseamna intotdeauna sa transformi un obiect in altceva.
  • Aduni bani pentru alte carti si jocuri.
  • Cu banii obtinuti poti cumpara cadouri de Mos Craciun pentru membrii familiei.
  • Sau poti da o petrecere. Ori ii poti dona. Sau economisi pentru alte proiecte.
  • Invita-i si pe altii la eveniment, roaga-i sa iti doneze din cartile lor.

La Bookisit nu vor fi doar carti, ci tot felul de alte resurse educationale: carti de parenting, materiale didactice, jocuri de lemn, carti cusute, materiale handmade. E o ocazie potrivita si sa iti imbogatesti biblioteca sau locul de joaca.

Daca te-ai hotarat sa participi si sa iti vinzi cartile sau doar pe cele ce ti-au ramas mici, lasa un comentariu, spune-ne cum te organizezi, cum alegi la ce renunti.

Alte articole pe blog: Carti de dezvoltare personala pentru copii, Carti de parenting si pentru profesori.

Ema

1 thought on “Ti-au ramas cartile mici? O idee de fundrasing la Bookisit”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.