lectia de flaut

Lectia de flaut

Deja avem lectia la flaut. In primele 2 lectii am invatat cum sa tinem flautul, cum sa il incalzim, cum sa suflam in el si cum sa asezam primele 3 degete pentru notele Si, La, Sol.
In lectia  a treia putem deja sa cantam un cantec pe care eu l-am scris special pentru aceasta lectie, combinand tema Toamnei, exersarea primelor 3 sunete, exersarea unei melodii simple si cantarea cu versuri.
lectia de flaut

Lectia de flaut – invatarea prin imitatie

Desi notele muzicale se predau abia in clasa a III-a, nu poti sa nu le spui copiilor, cand ii inveti un instrument, ce denumire au si cat dureaza. Deocamdata le spunem notelor pe nume si precizam daca sunt sunete lungi sau scurte. Poti asculta cantecul nostru AICI.
Am scris cantecul pe tabla sub forma de scarite, pentru a asocia sunetele cu scaritele ce urca si coboara. Am cantat mai intai versurile dupa auz, apoi am cantat melodia la flaut si dupa 2-3 exersari am combinat cantarea la flaut cu cea vocala (copiii care nu au flaut canta vocal). A iesit minunat.
Puteti vedea cantecul cu note AICI.
Alte articole despre flaut si muzica: Iepuras coconas la flaut, Cantec de dimineata.
Voi stiti sa cantati la flaut? Sau la alt instrument? Cum ati invatat? Ce instrumente muzicale folositi in clasa?
Ema

2 thoughts on “Lectia de flaut”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.