flaut

Invata-i sa cante la un instrument

Orele de muzica sunt mai frumoase daca ai niste instrumente muzicale care sa te ajute. De fapt, orice poate deveni instrument, orice ce poate face un zgomot: doua creioane lovite unul de celalalt, doua pietricele, doua castane, o tigaie in care sa bati cu un betisor, un pahar gol sau plin cu apa. Copiilor le plac improvizatiile, iar cand le propui sa cante la instrumente neconventionale sau sa faca muzica din orice, sunt cei mai fericiti.

 

flaut

 

Dar poate stii chiar tu, dascalul lor, sa canti la un instrument. Adu-l in clasa la orele de muzica si arata-le copiilor cum se tine, cum se canta. Chiar daca esti incepator si nu stii decat cateva note ori nu ai mai cantat din copilarie, incearca.

Iar daca nu stii sa canti la niciun instrument, iti propun sa inveti sa canti la flaut. Vorbesc despre acesta in filmul de AICI.

 

flaut

Flaut, flaut dulce, blockflöte, recorder

Inveti sa canti usor la orice instrument daca iti place unul anume, dar aceasta e alta poveste. Flautul seamana cu un fluier. Are mai multe gaurele pe care potrivesti degetele de la ambele maini. Gasesti sa il cumperi la orice magazin de muzica. Il poti gasi confectionat din lemn sau din plastic. Ele suna diferit, datorita materialelor din care sunt facute. Cu copiii poti sa incepi sa canti la cel din plastic, iar la un moment dat sa treceti la cel din lemn.

Urmariti la magazinul Lidl cand apar cartile de invatat la un instrument muzical. Sunt 3 sau 4 carti, pentru flaut, chitara, pian. Aceasta cu flaut are explicatii clare, desene, asezarea degetelor, exercitii si cantece pentru exersarea fiecarei note. Si are si un CD.

 

flaut

 

In engleza denumirea e de recorder. Gasesti pe internet o multime de materiale si filme despre cum sa canti la flaut. Cauta dupa cuvintele cheie how to play at recorder, recorder lessons, recorder fingering chart (asa gasesti asezarea degetelor pe flaut). Iata o lectie introductiva pe Youtube – Your First Recorder Lesson AICI gasesti si alte filme, dar si exemple de cum sa asezi degetele.

Cum inveti sa canti la flaut?

Nici nu e cazul sa te sperii. Daca esti adult nu inseamna ca nu poti invata un instrument muzical. Exerseaza 15 – 20 minute pe zi si vei vedea progresele in doua saptamani. Vorbesc din experienta.

 • Incepe cu mana stanga, degetele vor sta pe gaurelele de sus.
 • Pune incet cate un deget, acopera bine gaura si sufla in flaut.
 • Cand sufli in flaut trebuie sa faci ca si cum ai spune pe T.
 • Canta note mai lungi sau mai scurte.
 • Apoi exerseaza cu degetele de la mana dreapta.
 • Exerseaza cu cantece simple din manualul de muzica: Melc, melc codobelc, Vine-o cioara jos la moara.

Cum invata copiii sa cante la flaut?

Copiii pot invata sa cante la flaut de la 4 ani, chiar daca nu stiu notele muzicale. Invata prin imitatie. Le spui cum sa aseze degetele si cum sa sufle. faceti exercitii usoare si scurte, sa sufle lung sau scurt, sa asculte sunetele care ies. Poti invata cu ei, din mers. Poate fi o provocare frumoasa pentru voi. Cand sunt in clasa a treia si incepeti studiul notelor muzicale, va fi mult mai usor.

 

De ce sa canti tocmai la flaut?

 1. E usor de invatat. Exersezi cateva minute zilnic.
 2. E mic, nu cantareste mult, nu ocupa spatiu, il poti transporta in orice geanta.
 3. E ieftin.
 4. E frumos sa stii sa canti la un instrument. Intelegi altfel muzica.
 5. Muzica are legatura cu matematica. Sau cu cititul. Ritmul e cel care da sens si cantecelor, dar si sirurilor de numere spre exemplu, sau cititului.
 6. Copiii invata sa se concentreze altfel.
 7. Dupa un timp memoria se va imbunatati, memoria muschilor degetelor va creste si ea, copiii vor invata sa cante fara sa se mai uite unde aseza degetele.
 8. Se exerseaza motricitatea fina a degetelor.

Daca si voi cantati la flaut si aveti sugestii de activitati, lasati un comentariu. Ce instrumente muzicale folositi? Conventionale sau nu?

Alte articole despre cum sa canti la flaut: Iepuras coconas, Lectia de flautul dulce.

Ema

5 thoughts on “Invata-i sa cante la un instrument”

 1. Bună, Ema. Interesant articolul!
  Eu cânt la mandolină și la flaut (cu clape). Le-am cântat elevilor mei, le-am adus la școală de mai multe ori însă chiar dacă își doresc mult, nu am putea învăța împreună să cântăm la ele. Sunt mai voluminoase, necesită multă grijă, se dezacordează ușor. Pentru început, cred că e potrivit să învățăm la flautul fără clape, de care ai scris în articol.
  M-ai pus pe gânduri! 🤔❤️

  1. Diana,
   Da, e minunat. Tu ai deja cutia cu comori, stii deja sa canti. Incepeti neaparat cu flautul dulce. Nu lasa oportunitatea asta sa treaca. Si te rog sa imi spui cum merge treaba la un moment dat.

 2. Noi incepem din toamna! Deja am vorbit cu parintii sa achizitionam intrumentele..Abia asteptam! Am gasit niste manuale in spaniola pentru incepatori. O sa caut si la Lidl. Multumim pentru informatii! Frumos articol! 🙂

 3. Bună! Vă scriu deoarece încerc să când la flaut ,nu știu sa cânt la niciun instrument și mi-as dori sa încerc la flaut fiindcă am descoperit unul prin casă. Oare îmi puteți spune notele muzicale pentru fiecare gaură? Știu doar 3 ,prima e Si ,a doua La ,a treia Sol și cam atât… an nevoie și de restul și nu le știu, oare îmi puteți spune care sunt restul ?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.