albina

Jocuri didactice – Albinele cu ortograme

Mereu sunt in cautare de jocuri didactice. Pentru orice subiect, pentru fiecare disciplina. Un joc deschide multe portite. Mi-am facut timp pentru un joc simplu si interactiv. E cu albine. Nu asa multe ca sa nu va intepe. Daca il jucati, exersati folosirea ortogramelor ia/ i-a, iau / i-au.

jocuri didactice

Puteti descarca jocul aici Albinele harnice Joc cu ortograme.

Cum sa va jucati cu albinele

1. Jocul e un format PDF. Descarcati-l in calculatorul vostru.

2. Nu modificati nimic la el, deoarece toate butoanele au setari prestabilite care fac jocul sa functioneze. Nu va intereseaza paginile cu raspunsurile Mergi mai departe si Mai incearca, deoarece jocul merge singur cand alegeti raspunsul corect sau cand gresiti.

3. Deschideti documentul si apasati acolo unde va indica sagetile. Daca alegeti o varianta gresita, se va ivi mesajul „Mai incearca”. Apasati pe cercul cu mesajul si va veti intoarce la pagina cu intrebarea. Daca ati ales ortograma corecta, apare mesajul „Mergi mai departe”. Apasati pe cercul cu mesajul si veti ajunge la urmatoarea intrebare.

4. Acest joc e realizat de mine de la cap la coada. Imi apartin desenele, textul, ideea. Nu modificati jocul pentru a-l distribui mai departe. Va incurajez sa incercati si voi realizarea unui astfel de joc. Daca il distribuiti in formatul original, va rog sa mentionati de unde l-ati luat, adica de la EmaLaScoala.Daca va place sau nu, dati-mi un feedback. Spor la joc!

Jocuri didactice la orice disciplina

La varsta scolaritatii mici, jocurile didactice sunt un element esential la orice ora. Si la alte varste, jocul e important, desigur. Chiar daca unele discipline par serioase, intotdeauna un joc va face invatarea mai usoara. Copiii sunt mai deschisi atunci cand li se propune sa se joace, sunt mai motivati sa invete, deoarece un joc vorbeste pe limba lor.

Gasiti pe blog si alte jocuri didactice: Poem in plic, Jocuri literele b si d.

Ema

8 thoughts on “Jocuri didactice – Albinele cu ortograme”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.