Cum sa desenezi un urs

Cu ocazia … literei U, cu ocazia vreunei vacante, a unui minut liber sau fara nicio ocazie, hai sa desenam un urs. Printati formatul PDF si dati-l copiilor. Ei pot lucra in grup sau singuri. Daca stiu sa citeasca, atunci se descurca singuri sa descifreze pasii. Daca nu, desenul se poate realiza numai cu cercuri, un triunghi si o linie curba. Poate va e de ajutor si la figurile geometrice. Puteti desena mai multi ursi (copiii mei, in special Nicoleta, Ioana, Raluca … faceau mereu cate o familie), de diferite marimi, ii puteti decupa ori lipi pe alte materiale.

 

urs
Puteti descarca formatul PDF – AICI – Cum sa desenezi ursul

Pas cu pas un urs

Desenul etapizat ii ajuta pe copii sa isi stabileasca niste pasi, niste momente, sa descompuna o imagine, sa ii vada partile componente. Sunt sigura ca unii va intreaba cum se deseneaza … sau va spun ca nu stiu sa deseneze. Desenul pe etape ii poate ajuta.
urs
Daca realizati ursuletul cu copiii vostri si daca vreti, desigur, va rog sa imi trimiteti poze cu desenele voastre. Va rog insa ca in poze sa nu apara si fetele copiilor. Multumesc.
Mormaiti frumos.
Gasiti pe blog si alte tutoriale pentru desen: Cum sa desenezi un nufar.
Ema

 

1 thought on “Cum sa desenezi un urs”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.