Cum sa desenezi un nufar

Sunt multi copii care spun ca nu stiu sa deseneze. Hai sa ii ajutam cu un desen in etape. Copiii pot lucra in grup pentru a se ajuta unii pe altii sau singuri. Printati pagina cu instructiunile. Apoi lasati-i sa descifreze singuri ce etape trebuie sa parcurga pentru a desena un nufar. Puteti descarca in calculatorul vostru pagina AICI – Nufarul .

 

cum sa desenezi

Activitate independenta

Puteti folosi aceasta pagina si pentru activitati ce se pot desfasura in pauza. Organizati (daca aveti loc) un spatiu in care sa se poata desena si expuneti acolo plansele cu etapele desenelor. Unoeri e suficient si daca expuneti intr-un anume loc plansele, fara a avea un spatiu destinat acestei activitati. Copiii isi pot lua un desen si pot exersa singuri in banca. Incurajati-i sa deseneze de mai multe ori aceeasi forma, deoarece asa vor reusi sa deseneze singuri, fara ajutor. Apreciati orice efort din partea lor si dati feedback pozitiv si personalizat: Imi place ca te-ai descurcat singur. Imi place cum ai folosit culorile. E minunat cum ai desenat acesti nuferi!

Acum incearca singur

Daca dupa cateva incercari copiii au reusit sa deseneze singuri, incurajati-i sa explice ei, altora, cum se deseneaza un alt obiect. Explicand altora, isi clarifica lor ideile, isi organizeaza actiunile, anticipeaza, se pregatesc. Transformati aceasta activitate intr-una permanenta care sa paorte chiar aceasta denumire: Cum sa desenezi.
Gasiti pe blog si alte idei pentru artele vizuale Cuvintele se deseneaza, Desen dinamic
Ema

2 thoughts on “Cum sa desenezi un nufar”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.