Biletele cu mesaje. Spune „Multumesc!”

Ia un biletel cu un mesaj. Spune „Multumesc!” Spune „Mă bucură că suntem prieteni!”. Multumeste unui coleg, felicita pe cineva, apreciaza sprijinul unei persoane. E minunat sentimentul pe care il ai cand primesti o apreciere. Si ce bine te simti cand cineva te incurajeaza ori iti spune ca te-ai descurcat foarte bine!

multumesc

 

Ziua internationala a cuvantului „multumesc” este in 11 ianuarie. Puteti folosi acest prilej pentru a le reaminti copiilor ca pot multumi persoanelor din jurul lor. Gasiti documentul de descarcat AICI.

 

Mesaje de apreciere, de multumire, de felicitare

Incurajati-i pe copii sa fie darnici cu aprecierile si multumirile. Sa fie atenti la gesturile celor din jur, la comportamentul lor. Sunt multi copii care se sfiesc sa verbalizeze, sa spuna in gura mare Multumesc! si chiar Felicitari! sau La Multi Ani! Poate ca pe acestia, dar nu numai pe acestia, ii vor ajuta biletelele mele cu mesaje.

  • Printati o foaie cu mesaje.
  • Decupati mesajele pe verticala in asa fel incat partea de sus sa ramana prinsa totusi de foaie. Vor arata ca niste franjuri.
  • Prindeti foaia in clasa intr-un loc vizibil.
  • Discutati cu copiii despre scopul acestei foi, despre biletele de multumire, de apreciere, de felicitare, de incurajare.
  • In functie de scopul pe care il aveti, conduceti discutiile catre un anumit tip de mesaj. Daca alegeti sa folositi mesajele de prietenie, discutati despre ce inseamna a fi prieten, cum se ajuta prietenii.

Poate ca de la un timp incolo, copiii vor invata singuri sa transmita astfel de mesaje sau sa scrie biletele de apreciere ori de incurajare. Vorbiti despre aceste aspecte la intalnirea de dimineata sau la orele de dezvoltare personala. Gasiti impreuna cu copiii si alte formulari pentru diferite situatii.

Daca v-au fost de folos ideile mele, lasati un comentariu cu un feedback. Daca aveti voi si alte idei, scrieti-le in comentarii.

Alte articole pe blog: Intalnirea de dimineata, Jurnal de lectura

Ema

2 thoughts on “Biletele cu mesaje. Spune „Multumesc!””

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.