activitati de Pasti

Activitati de Pasti cu copiii

Cu siguranta ii implicati acum in tot felul de activitati legate de sarbatoarea Pastelui. Eu va propun cateva activitati pe care le-am realizat cu copiii de la clasa mea pregatitoare. Deoarece in acest an, 2020, sarbatoarea este intr-o perioada de izolare, am desfasurat activitatile pe platforma Zoom.us. M-am organizat in asa fel incat copiii sa lucreze odata cu mine. A fost foarte bine de fiecare data. Activitatile pe care le prezint aici sunt gandite sa fie realizate cu materiale putine. Folositi ceea ce realizeaza copiii pentru a decora masa de Pasti. Cu siguranta vor fi foarte mandri.

activitati de Pasti

Iepurasul Origami

Iepurasul e usor de realizat, are doar cateva plieri. De aceea l-am si ales. Daca sunteti parinti si doriti sa faceti acasa cu copiii astfel de figurine, cautati-le pe cele mai simple. Copiii isi pierd rabdarea daca nu reusesc, iar ceva complicat dezamageste. Iata tutorialul AICI.

Materiale de care aveti nevoie pentru iepuras: hartie colorata sau alba, un creion colorat negru, foarfece.

Puteti folosi iepurasul pentru a decora masa de sarbatoare: asezati cate un iepuras in dreptul fiecarui mesean.

activitati de Pasti

Puisori in coaja de ou

Iata o ocazie sa reciclati niste coji de ou. Sau… cum se intampla de obicei, sa folositi special niste oua pentru a obtine cojile. 🙂 Tehnica e simpla si presupune mototolirea hartiei. Poate nu veti crede, sunt copiii care nu pot mototoli hartia. Aceasta e o activitate senzoriala tare potrivita pentru a folosi muschii mainii, pentru a simti textura hartiei. Tutorialul AICI.

Materiale: hartie alba sau colorata (puteti folosi si hartie creponata), lipici, foarfece.

Puteti folosi puisorii pentru a realiza un decor pentru masa de Pasti. Daca realizati si un suport din hartie precum cel de la Krokotak – aici, va fi minunat.

activitati de Pasti

Gaina cu pui – pictura sau desen

Pictura e atunci cand folosim acuarele, desen e cu creioane colorate. Obiectivele acestei activitati: copiii sa acopere echilibrat toata pagina, sa isi foloseasca palma si degetele pentru a face amprente sau pentru a trasa conturul. Activitatea aceasta e una de efect, deoarece copiii isi vor folosi propria mana pentru a contura figurinele si acest lucru da un plus de personalitate. Acolo in desen se va afla la propriu mana sa. Tutorialul se afla AICI.

Materiale: foaie alba, acuarele, pensule, pahar cu apa, creioane colorate, un servetel. Cine nu are acuarele poate realiza activitatea doar cu creioane colorate.

Etapele de lucru presupun trasarea conturului palmei, colorarea sa cu acuarele. Trebuie sa asteptati ca pagina sa se usuce pentru a adauga detaliile cu creionul. Ca sa fiti siguri ca pagina nu are multa apa, folositi un servetel sa tamponati usor zonele prea umede.

Prindeti pictura ca si tablou pe perete sau pe usa. Poate sta chiar pe scara blocului sau pe poarta.

Voi ce activitati de Pasti aveti cu copiii? Va invit sa scrieti in comentarii ideile voastre.

Alte articole pe blog: Iepurasul de Paste – cusatura, Felicitare de Paste

Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.