iepurasul de Paste

Iepurasul de Paste – cusatura

Iepurasul de Paste confectionat de copii. Le-am pus in mana acul si ata. Si fetelor, dar si baietilor. Coasem periodic. Iepurasul nostru de Paste e de data aceasta un buzunar in care copiii isi pot tine bomboanele sau alte maruntisuri. unii au ales ca iepurasul lor sa nu fie buzunar ci doar un iepuras de decor.

iepurasul de Paste

Cum sa cosi un iepurasul de Paste

Materiale: fetru colorat (fetrul nu se desira pe margini), ata si ac, foarfece, margele, lipici pentru textile.

iepurasul de Paste

Metoda: E mai greu pentru copii sa decupeze dupa tipar. Asa ca am decupat din fetru fetele de iepuras – cate 2 fete pentru fiecare. Inainte de a coase cele doua parti, se cos detaliile: ochii, botul, mustatile. Ochii si botul pot fi margele.

iepurasul de Paste

Cele doua fete se cos impreuna, pe margine: miscarea e urmatoarea si de obicei o repet copiilor pana cand devine refren: bagi acul pe dedesubt, scoti pe deasupra.

iepurasul de Paste

Unii isi gasesc si alta modalitate de a realiza cusatura. Spatiul dintre urechi nu se coase, daca se doreste ca iepurasul sa fie buzunar.

iepurasul de Paste

Copiii adauga din fetru sau din margele detaliile. Unii le-au cusut, altii le-au lipit.

iepurasul de Paste

De ce sa ii inveti sa coasa

Poate vremurile moderne nu mai presupun folosirea acului si a atei. Cand o haina se rupe sau un nasture se descoase, de obicei, inlocuim haina cu totul. Insa a coase e o activitate care presupune ca mai poti folosi haina respectiva, mai ales daca e una preferata.
Pe de alta parte, cusutul e o activitate manuala cu multiple implicatii:
 • Ii ajuta pe copii sa se organizeze, sa ia decizii – cum croiesti, cum tii materialul, cum cosi, de unde incepi, cand te opresti, cat de lunga e ata, ce culoare sa folosesc, ce accesorii
 • Lucrul cu ambele maini ajuta ambele parti ale creierului sa lucreze, sa fie active.
 • Ii ajuta sa creeze ceva cu prorpiile maini – satisfactia ca ai facut ceva, un obiect palpabil, e nepretuita
 • Le stimuleaza creativitatea
 • Ii ajuta sa se concentreze
 • Ii invata sa aiba rabdare, sa se relaxeze
 • Ii invata cum sa ii invete pe altii – Multi copii, si fete si baieti, se ajuta unii pe altii. Si de multe ori se ajuta intre ei nu pentru ca unii stiu sa coasa mai bine, ci pentru ca au invatat tehnica si li se pare amuzant sa imparta cu ceilalti, sa explice mai departe: Stai sa iti arat eu cum se face.
 • Ii scoate din rutina lucrurilor primite de-a gata si ii duce in universul unde trebuie sa faci singur
 • Ii invata sa se descurce.
 • Cusutul nu e o activitate doar pentru fete. Nu puneti problema asa. Pentru ca atunci tot ce e lucru manual e activitate pentru fete, ceea ce nu e adevarat. Vorbiti cu copiii despre asta: cusutul, ca si tamplaria, lucrul cu lut, pictura sau alte abitlitati practice, sunt activitati pentru ambele sexe.
 • Incurajati-i mereu! Explicati-le ca nu intotdeauna trebuie sa fii indemanatic pentru a reusi ceva. Uneori obtii un produs functional si frumos daca te straduiesti.
iepurasul de Paste

Daca proiectul ti se pare greu, sa stii ca de fapt nu e. Acesta e al treilea proiect al nostru care implica folosirea acului si a atei. Daca ai cusut cu copiii tai iepurasul de Paste sau alta decoratiune, lasa un comentariu. Trimite-mi pozele tale, le pot publica sa le vada si altii.

Alte proiecte cu ac si ata pe blog: Cum se cos nasturii, Cusatura pe etamina.
Ema

5 thoughts on “Iepurasul de Paste – cusatura”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.