Zoom cu un copil – Zara, o minune de fetita

Copii, vine in clasa noastra virtuala o fetita. O cheama Zara si e din Timisoara. Sta de tot? m-au intrebat ei. Sta vreo ora cu noi sa ne povesteasca despre spatiul cosmic. Nu sta de tot, Zara e in clasa a treia, e putin mai mare decat voi. Putem sa o intrebam ce vrem noi? Da, ce vreti sa o intrebati? Cat de fierbinte e Soarele? A fost in spatiul cosmic. Cine, Zara? Deocamdata nu a fost, stiu sigur, dar e foarte posibil ca atunci cand va mai creste sa faca o astfel de calatorie.

 

fetita

 

Cum să fii mare cand esti mic

Colega mea, Andrada Mazilu, invatatoare in Timisoara si profesor Merito, m-a intrebat daca as vrea ca elevii mei de clasa a doua sa se intalneasca pe Zoom cu o eleva din clasa sa. O cheama Zara si e pasionata de foarte multe lucruri, asa mi-a spus. Acum a lucrat pentru un concurs la o prezentare despre femei in spatiul cosmic. Are tot felul de idei si de informatii si stie sa prezinte totul foarte interesant.

Si asa a fost.

Ma bucur mult ca am cunoscut-o pe Zara. E un copil, dar in unele momente mi s-a parut ca stam de vorba cu un adult. Foarte serioasa, cu raspunsuri la intrebarile sugubete ale copiilor mei. A zburat in spatiul cosmic? Nu s-au lasat pana nu au intrebat-o acest lucru. Zara a ras si a spus ca isi doreste foarte mult.

Prezentarea ei a fost extraordinara. Slide-urile aveau informatii punctuale, designul era placut. In timp ce prezenta m-am gandit ca are deja abilitati de speaker. Vorbea rar, avea o voce ferma, facea pauze bine gandite, se oprea si punea intrebari, dadea raspunsuri. Dupa 3-4 slideuri a schimbat strategia si in loc sa ne prezinte, i-a intrebat pe copii daca citind numele de pe ecran isi dau seama din ce tara e urmatorul astronaut. Ne-a spus curiozitati, cifre complicate, informatii surprinzatoare. S-au bucurat copiii, stiau si ei cateva lucruri din prezentarea ei.

Copii care inspira

Zara vrea sa devina medic. Are niste planuri foarte concrete, proiectii destul de realiste pentru un copil. Mi-a placut mult sa o ascult, sa o cunosc, sa ii pun intrebari. Mi-a placut mult ca elevii mei au cunoscut-o. Zara poate deveni un model pentru ei, o inspiratie. Si pe mine m-a inspirat. Imi dau seama ca ar trebui sa ii ajut pe copii sa isi faca planuri, sa planifice activitati, sa aiba curaj sa iasa in lume.

La generatia trecuta, in clasa a treia, am avut momente in care copiii au fost invatatori si i-au invatat pe colegi sa mestereasca ceva. Puteti citi articolul AICI.

Ema

1 thought on “Zoom cu un copil – Zara, o minune de fetita”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.