ziua mondiala a alimentatiei

Ziua mondiala a alimentatiei

16 octombrie – Ziua mondiala a alimentatiei – Bucataria copiilor – salata romana (pentru ca am invatat cifrele romane)

ziua mondiala a alimentatiei

In primul rand sa nu va speriati sa gatiti cu copiii la scoala, oricat de numeroasa ar fi clasa. Noi bucatarim din clasa 0 si intotdeauna a fost super. Copiilor le place sa gateasca. Alegeti retete simple, fara foc: salate de fructe sau legume, sandvisuri, prajiturele cu biscuiti si crema de branza…

ziua mondiala a alimentatiei

O reteta simpla de Ziua Mondiala a Alimentatiei

Reteta si ingredientele salatei romane – Fasole boabe din conserva, ou fiert tare, ceapa, rosie, optional cartof fiert, ardei gras, patrunjel si marar, ulei, sare si piper, un strop de mustar, zeama de lamaie, branza feta sau telemea. Toate se taie si se amesteca.

ziua mondiala a alimentatiei

Cei 32 de copii au fost impartiti pe echipe. Fiecare a adus ingrediente ce pot fi folosite individual (oul fiert, ceapa, ardei, rosie, branza), iar fiecare copil din echipa a adus un ingredient de folosit la comun in cadrul echipei: unul a adus conserva de fasole, altul lamaia, altul verdeata, altul sare si piper, ulei.

Spor la bucatarit si voua. Sa imi spuneti cum v-a iesit.
Alte retete simple pentru copii: Martisoare biscuiti, Mananci sanatos si colorat?
Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.