Ziua cu activitati in aer liber

Stiati ca exista o zi speciala pentru activitati in aer liber? Da, exista si se sarbatoreste in 4 noiembrie. Am aflat despre ziua aceasta intr-un proiect eTwinning. Colegii din alte tari au propus o astfel de activitate. Mi s-a parut o provocare frumoasa, mai ales pentru ca in aceste zile noi suntem in vacanta de pandemie. Cu siguranta copiii ieseau pe afara, cum sa ii tii in casa? Dar azi au iesit si cu alt scop: sa isi faca o fotografie pentru proiectul nostru.

 

activitati in aer liber

Outdoor Classroom Day

 

Initiatorii acestei actiuni propun ca ziua sa fie petrecuta, cu toata clasa, afara. Ar fi fost interesant, daca ne-am fi aflat la scoala, sa construiesc activitatile din aceasta zi pe afara. Matematica si comunicare, arte vizuale, muzica. Toate afara. Trebuie sa adaug si faptul ca azi a fost o zi foarte calda, la Targu Mures au fost 23 de grade in plina toamna.

Pe siteul OutdoorClassroomDay – AICI gasiti o multime de idei si activitati pentru ore desfasurate afara. Sunt idei adunate de la profesori si scoli din toata lumea.

Poate ca ar trebui sa avem o astfel de zi in fiecare luna. Datorita starii actuale parca petrecem tot mai mult timp inchisi in casa. Sigur, si eu am petrecut ceva timp pe afara, la o portie de jogging.

activitati in aer liber

Idei de activitati

Cred ca elevii mei au avut activitati pe care oricum le-ar fi desfasurat. Dar sa le vad pe toate prinse in poze e ceva minunat. Le-am facut pe toate colaj, mi se pare ca se pun bine in valoare asa. Jocuri cu frunze, mers pe bicicleta si pe ATV, constructia unei casute, prin parc, pe camp, alergatul gainilor.

Eu le-am pregatit si o fisa in care sa noteze activitatile sau animalele pe care le vad pe afara. Gasiti fisa AICI. Documentul cuprinde 4 fise, doua in romana si doua in engleza, alb-negru si color.

Sa vedem la anul ce activitati vom avea pentru aceasta zi speciala #OutdoorClassroomDay.

activitati in aer liber

Si cum spuneam, activitatea e din proiectul eTwinning. Acolo colegi profesori din alte tari au pus si ei poze cu activitatile lor. Cata diversitate! Ce idei minunate! Voi ce activitati in aer liber aveti pentru copii? Cum le place sa isi petreaca timpul afara? Te invit sa lasi un comentariu cu ideile tale.

Alte articole pe blog: Coding cu Scratch, Activitati cu materiale din natura

Ema

3 thoughts on “Ziua cu activitati in aer liber”

  1. Multumesc pentru toate materialele si pentru ideile nemaipomenite, inspiratoare! Felicitari pentru activitatile deosebite si pentru faptul ca le impartasiti cu noi!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.