Ursulet de branza

Copiilor le place bucatareala. Chiar daca unii sunt mofturosi cu diploma, daca e rost de joaca de-a bucatarii, activitatea devine interesanta si le capteaza atentia. Daca din 30 de copii, 5 declara sus si tare ca nu le place branza si alti 5 ca nu le plac stafidele, dar la sfarsit macar 2-3 au gustat sau chiar au mancat tot din farfurie, e un mare castig. Pentru mine inseamna mai mult decat faptul ca au invatat sa intinda branza pe paine, ca au imaginat o fata de urs, ca au fost creativi si ca s-au implicat; daca au reusit sa guste macar o bucatica, inseamna ca au inteles ce inseamna a incerca ceva inainte de a striga ca nu-ti place.

Materiale: cornurile primite la scoala, taiate de mine felii, branza tartinabila, stafide, farfurii de unica folosinta, furculite de plastic.

Dupa ce ti-a iesit ursul de branza, il arati tuturor, chiar daca seamana cu un soricel sau cu o pisica. Apoi cercetezi ce au facut ceilalti, cate stafide au folosit, le mai dai o idee si apoi poti gusta linistit cand din ureche, cand din botic.

Iar daca activitatea ti-a placut mult, mai ceri branza si mai faci si un om de zapada.

Spor la bucatarit.

Ema

PS Nu am incercat niciodata combinatia branza pe paine si stafide. Dupa activitatea aceasta, ma declar fan convins. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.