rechizite

Rechizite altfel de la Carturesti

Eu sunt fan declarat al creioanelor, pixurilor, agendelor, hartiilor colorate, maruntisurilor de birou. Imi plac foarte mult gadgeturile, imi place sa am rechizite diferite, imi plac cele amuzante ori cu design deosebit care au mai multe functii, care stiu sa mai faca si altceva. Am primit de la Carturesti o cutie intreaga cu rechizite altfel. Uneori e bine sa adaugam un strop de culoare, iar copiilor le face placere sa aiba ceva diferit. 

 

carturesti.ro

 

 

Sa fie special, la moda, in trend

Vrem ca elevii nostri sa mearga la scoala sa invete. Insa scoala e si locul lor de afirmare nu doar pe plan academic, ci si social. La scoala se incheaga prietenii care dureaza si o viata. Si banca in care stai te marcheaza pentru totdeauna. La un anumit nivel pe care adultii si parintii nu il mai inteleg, copiii dau scolii alte sensuri. De aceea cei mai multi isi doresc cu ardoare sa aiba ghiozdane noi, rechizite deosebite, la moda, diferite. Pentru ca la scoala, orice devine subiect de discutie. Pentru multi copii conteaza enorm stiloul pe care il folosesc. Pentru noi, adultii, conteaza sa fie functional. Pentru ei, nu e  asa. Dincolo de functional, multe trebuie sa fie sa fie special. Si asa e cu rechizite, cu haine. Sa incercam sa ii intelegem deoarece si noi am fost copii si cu siguranta era la fel. Iar acum, ca adulti, sigur suntem si noi pretentiosi atunci cand ne luam un lucru, fie ca e vorba de o geanta, o agenda, o esarfa sau o masina.

 

rechizite

 

Rechizite cool – Hai sa vezi ce am eu

Se va vorbi mult la scoala, in primele zile, despre ce are fiecare prin ghiozdan, prin penar. Poate chiar invatatorii si profesorii vor organiza o astfel de activitate. Cu siguranta insa ca in pauze elevii vor ciripi despre Hai sa iti arat ce am eu.

  • Pixurile cu mai multe culori – Din cutia celor de la Carturesti mi-au placut mult pixurile acestea. Pentru ca eu folosesc codul culorilor atunci cand citesc sau invat ceva. Si stiu ca si la scoala fetita mea foloseste pixuri colorate.
  • M-a amuzat borcanasul cu radiere: sunt mici, ca niste bomboane, dragalase, unele in forma de unicorn si curcubeu. Cu siguranta plac fetitelor. Iar faptul ca sunt puse intr-un borcanas e haios.
  • Gasesc foarte utila rigla care se indoaie, e practica, o poti strecura usor in ghiozdan.
  • Si semnul de carte metalic e tare folositor.
  • Cel mai mult imi place lampa de telefon. O atasezi la telefon si ea aprinde flashul , astfel ca o poti folosi seara cand citesti.
  • Pix cu unelte multifunctionale – La un capat are o surubelnita. Si are si un boloboc – acesta e instrument de tamplarie te ajuta sa vezi daca masa ti-e dreapta spre exemplu. Deja ii vad pe copii verificand ce lucruri stau drepte si care stau inclinate.
  • Penarul – E chiar interesant, altfel decat cele clasice, deoarece se pliaza. Ocupa mai putin loc.
  • Lupa – Aaaa, stiti cat e de utila o lupa?! Am avut mai multe lectii in care am folosit lupe. Copiii sunt fascinati de ele. Aveam unele pe care le tineam tot timpul la indemana, in clasa.
  • Caiete cu mesaje motivationale. Be Happy! Nici nu mai are nevoie de coperta de plastic.

 

rechizite

O campanie frumoasa

Cei de la Carturesti au o campanie tare frumoasa in cadrul targului lor Scolaresti la Carturesti. Cu un procent din aceste vanzari de rechizite, alaturi de asociatia Ajungem mari,  vor fi ajutati 200 copiii din centrele de plasament sa mearga la film sau la workshopuri pana la sfarsitul acestui an.

Gasesti rechizitele de mai sus in librariile Carturesti. Le poti comanda si online, sigur vor fi o surpriza pentru scolarul tau. Sau invita-l pe el sa aleaga cateva rechizite altfel. In plus, pana in 30 septembrie 2018, cei de la Carturesti acorda si reduceri la produsele de scoala. Iar daca le comanzi online, ai transport gratuit daca ti se livreaza totul intr-un singur colet si comanda depaseste 75 ron.

 

 

Haideti sa ne aratati ce rechizite aveti voi. Ceva special? Ce si-au dorit copiii vostri?

Alte articole pe blog: Rechizitele scolare – lista, Cum risipim emotiile.

Ema

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.