Plastilina ecologica din faina cu sclipici

Aceasta e reteta mea pentru plastilina … de casa, adica facuta din faina, sare, apa si ulei. Si sclipici in acest caz. Pentru copii sclipiciul e magic; l-ar pune in orice si peste toate lucrarile lor. De multe ori am incercat sa pastrez proportiile, dar niciodata nu mi-a iesit. Totul depinde de calitatea fainii, a sarii, a apei, a uleiului, de umiditatea din aer, de cat de mult e framantata si cat timp sta.

Pentru 30 de copii am folosit: 3 kg de faina si 1 kg de sare gema, cam 2 cani de ulei si vreo 2 cani de apa calduta, sclipici auriu si mov. 

Am facut amestecul in 2 parti egale – una cu sclipici mov, cealalta cu galben. 1.5 kg faina, 0.5kg sare si sclipiciul (dupa gust) se amesteca. Se toarna o jumatate cana de apa calda si se amesteca. Se toarna cam un caus de ulei si se amesteca. Din cand in cand turnati apa calduta, pana amestecul devine o coca moale. Nu trebuie sa fie o coca lipicioasa. Daca e lipicioasa, mai puneti ulei. Daca e prea moale, mai puneti putina faina.

Imi place sa las amestecul peste noapte la frigider. Se intareste si are o alta consistenta a doua zi.

Fiti pregatiti cu faina si ulei cand impartiti copiilor cate o bucata de coca. In mainile lor calde, coca se va inmuia. Uneori e bine ca ei sa se dea cu ulei. Ii puteti invata sa tapeteze planseta cu putina faina.

Insistati ca elevii sa lucreze coca pe planseta sau pe farfuria de plastic. Daca amestecul nu sta in permanenta in mainile lor, nu se inmoaie si nu devine lipicios. Decoratiunile se pot face cu plastilina colorata. Insistati deasemenea sa nu manance coca. 

Lucrarile din plastilina pot fi lasate sa se usuce. Dureaza cateva zile, dar dupa aceea pot fi si pictate cu acuarele. Le puteti usca si in cuptorul nu fierbinte, ci doar incalzit si apoi oprit.

In pozele de mai sus apar soricei realizati de Raluca si Ioana, o pisicuta realizata de Ilinca (cealalta e a mea), un urs facut de Yasmina si o canita a Karinei.

Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.