organizare vizuala

Organizare vizuala in Padurea fermecata

Organizare vizuala. Orice aranjare a ideilor intr-o schema poate ajuta invatarea. Pentru aceasta organizare am folosit textul Padurea fermecata de Enid Blyton.

Organizare vizuala – concentrare pe punctele cheie

Schemele ii ajuta pe copii sa organizeze harti mentale. Inainte de a ajunge la scheme, copiii trebuie sa invete sa selecteze dintr-un text informatiile esentiale. Acestea pot fi sub forma unui enunt, a unei propozitii, dar pot fi si un cuvant sau un grup de cuvinte. Organizand informatiile esentiale, copiii pot vedea usor cum se inlantuie ideile unele cu altele, care e legatura dintre ele. Inteleg drumul cauza – efect. Invata sa sintetizeze, sa ordoneze, sa grupeze.
organizare vizuala
Folositi culori si simboluri care au legatura cu textul citit. In acest fel asocierile vor lua nastere mai usor. Imi place sa ii las pe elevi sa isi personalizeze caietele si temele. Nu cred ca paginile goale, doar cu scris, sunt de folos.
organizare vizuala
Ce activitati interesante realizati la orele de comunicare? Cum abordati un text?
Alte idei gasiti si pe blog: Bingo cu cuvinte, Textul literar Gulliver.
Ema

2 thoughts on “Organizare vizuala in Padurea fermecata”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.