Metoda inteligentelor multiple

Metoda inteligentelor multiple e o metoda moderna, personalizata, care tine cont de abilitatile fiecarui copil. Nu le putem cere elevilor nostri sa fie toti la fel de priceputi la desen, la matematica, la geografie. Dar ii putem incuraja sa se dezvolte in directia care se potriveste cel mai bine firii lor si pasiunilor. Metoda inteligentelor multiple va ajuta si sa aveti o abordare disciplinara. E o metoda care se potriveste oricarei discipline, oricarei teme. Va scoate din ritmul obisnuit si energizeaza activitatea. Copiii vor fi fericiti sa se preocupe de ceva care ii pasioneaza.

Metoda inteligentelor multiple la comunicare

Textul nostru a fost: „Ionel, un baietel”, de Gica Iutes
Iata care au fost sarcinile:

Actori – Inventați o mică piesă de teatru despre Ionel.
Cântăreți – Compuneți un cântec scurt despre Ionel și mâncarea sa.
Avocați – Spuneți-vă părerea. Doi vor fi CONTRA Ionel, ceilalți doi vor fi PRO Ionel (Procedează bine Ionel?)
Desenatori – Desenați-l pe Ionel gras și slab.
Matematicieni – Compuneți o problemă reală despre Ionel și mâncarea sa.
Doctori – Recomandați-i lui Ionel un meniu sănătos, dimineața, la prânz, seara, între mese.
Redactori la ziar – Scrieți o știre despre Ionel.

Dansatori – Inventați un dans despre Ionel, părinți și mâncarea sa.

metoda inteligentelor multiple

Lucrati in echipe

Metoda se bazeaza pe faptul ca fiecare copil se pricepe la ceva anume, are o pasiune, e interesat de un aspect. Puteti prestabili sarcinile fiecarei echipe sau puteti lasa copiii sa decida (cu o zi inainte, desigur sau intr-o ora speciala). Ora in sine si lucrul cu un text au devenit mai interesante, dinamice. I-am lasat pe copii sa isi aleaga singuri domeniul si sa faca echipa cu cine se simt confortabil. Au lucrat minunat impreuna.

metoda inteligentelor multiple

Cantaretii au compus un cantec foarte sugestiv. Le-am dat si un pont: sa foloseasca o melodie pe care deja o stiu si pe ea sa compuna versuri.

metoda inteligentelor multiple

Puneti palaria de actor

Metoda inteligentelor multiple nu cere nimic deosebit. Nicio pregatire speciala. Doar stabilirea sarcinilor. Cred ca se poate folosi la orice clasa si la orice disciplina. Ar putea fi mai interesanta pentru copiii mici daca s-ar folosi costumatii sau palarii reprezentative. Cand ma refer la costumatii nu am in vedere costumele inchiriate. Lasati copiii sa decida. O bluza de o anumita culoare, o cravata, o esarfa, un accesoriu, o geanta… orice poate deveni parte din joc.

metoda inteligentelor multiple
metoda inteligentelor multiple

Daca ati folosit metoda inteligentelor multiple, povestiti din experienta voastra.

Gasiti pe blog si alte idei pentru lectiile de comunicare: Adu un obiect, 10 metode de citire.
Ema 

1 thought on “Metoda inteligentelor multiple”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.