materiale din natura

Materiale din natura – colectie de activitati

Putem sa ne jucam cu materiale din natura in orice anotimp. Insa toamna are ceva special. Ghindele, castanele, conurile seamana cu niste jucarii. Frunzele au culori atat de frumoase, ne inspira sa pictam. Pe de alta parte, materialele din natura sunt la indemana oricui. Cu o plimbare in parc rezolvi problema. Apoi lasi imaginatia sa lucreze. Copiii sunt creativi, ei pot inventa multe. Orice mic obiect poate deveni o jucarie sau material didactic. (Imaginea de mai jos a fost realizata pe coprinted.com.)

materiale din natura

 

Ce materiale din natura sa folosim?

Puteti folosi frunzele si fructele care nu sunt tepoase si periculoase. Inainte de a aduna materiale, faceti un instructaj simplu: copiii sa nu culeaga si sa nu adune lucrurile pe care nu le cunosc. De la nisip pana la scoici si cochilii goale, de la frunze la fructe cu coaja tare, ramurele si betisoare, muschi, iarba uscata … Toate pot fi material didactic pentru tot felul de activitati interesante.

materiale din natura

Colectie de activitati

Iata ce am primit de la colegii din tara:

materiale din natura
Clasa Albinutelor, Şcoala Gimanzială “Prof. Emil Panaitescu”, Cudalbi

 

Catalina-Ioana, Scoala din Bacau

 

materiale din natura
Maria, Gradinita din Braila

 

Materiale din natura
Gradinita Crangeni, judetul Teleorman

 

Materiale din natura
Scoala Stolnici, judetul Arges, clasa 2

 

Materiale din natura
Scoala Misca, judetul Arad, clasa 3

 

Va astept si pe voi cu poze si cu idei de activitati.

Gasesti pe blog si alte idei cu materiale din natura: Colaje de frunze uscate , 20 de activittati cu frunze de plop, Activitati cu castane  , Seminte .

Ema

2 thoughts on “Materiale din natura – colectie de activitati”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.