Litera B de la buburuza

Litera B nu e greu de predat. Eu o leg de buburuza, deoarece forma insectei ma lasa sa desenez litera usor. In plus, buburuza e o insecta dragalasa si in jurul subiectului se pot construi continuturi integrate la mate, stiinte, comunicare, muzica, desen. Particularitatea de anul acesta este ca predarea literei am realizat-o online datorita epidemiei. Daca veti citi acest articol peste cativa ani, veti intelege de ce contine atat de multe resurse si filme online.

litera B

Resursele mele pentru litera B

Pentru fiecare activitate am realizat cate un film. Unele sunt mai scurte, altele mai lungi. Am incercat sa realizez in asa fel activitatea incat copiii care privesc sa poata lucra in acelasi timp. Pe Google Classroom, in clasa virtuala, am facut evaluare: doua teste online cu intrebari si raspunsuri ce trebuie bifate: unul are in vedere despartirea in silabe si marcarea numarului corect, al doilea se refera la ciclul de viata. Materialele de aici au fost completate si cu cateva fise de citire, de recunoastere a literei, de o carte cu litera B pe care sa si-o construiasca elevii acasa. Poate vi se pare mult, asa si e, insa am precizat parintilor ca nu totul e obligatoriu, fiecare copil face ce considera ca ii place, isi alege activitatile ce i se potrivesc si pe care le doreste intr-o anume zi. Nu, nu ma tem ca unii copii nu vor realiza niste activitati. Chiar daca va fi asa din diverse motive, acesta nu e motiv de ingrijorare. Vom recupera si vom trece in revista continuturile cand ne vom intoarce la scoala.

litera B

Poveste pentru litera B si desenul literei AICI. Povestea este Buburuza morocanoasa de Eric Carle.

Scrierea sau construirea literei B cu diferite materiale AICI

Sortarea cuvintelor care contin B gasiti AICI

Ciclul de viata al buburuzei – desen AICI 

Ciclul de viata al buburuzei pictura AICI

Joc cu cuvinte ce contin B, singular / plural – AICI

Lucru manual – Buburuza realizata din farfurie de hartie AICI

Fise pentru litera B

  • Mini carte cu litera B – AICI – copiii citesc, deseneaza, decupeaza paginile si le prind impreuna.
  • Fisa recunoastere litera B – AICI
  • Fisa de citire litera B – AICI
  • Un cuvant pe zi – BOB – AICI

Am completat aceste activitati cu fise de pe Twinkl. In poze sunt lucrari trimise de copii din clasa mea. Ei le-au lucrat acasa. Are si invatarea acasa partea ei foarte buna, copiii invata sa se organizeze, isi aleg ce sa lucreze, muncesc in ritmul lor.

Voi ce ati realizat la litera B? Ce poveste ati spus? Daca aveti si alte idei, jocuri si activitati, lasati un comentariu.

Alte articole despre buburuza, din anii trecuti: Joc de miscare – stafeta buburuzei, Gargarita – buburuza – mamaruta – ciclul de viata

Ema

2 thoughts on “Litera B de la buburuza”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.