Cusatura pe etamina

Nu e greu sa cosi pe etamina. Cusutul presupune sa fii atent, sa te concentrezi, sa iti coordonezi miscarile, sa fii delicat si meticulos, sa faci mainile sa te asculte. Copiii au nevoie de toate aceste deprinderi. Unele sunt formate, altele nu. E continua formare e si deprinderea de a o astepta cuminte pe doamna sa vina sa iti explice dupa ce a trecut deja pe la ceilalti 30 de colegi ai tai.

Mai intai am studiat materialele. Etamina seamana putin cu caietul de matematica. Pfiii, cate patratele mici are! Apoi acul – e periculos! Dar poate fi si prietenos. I-am indemnat pe copii sa exerseze cu acul fara ata.

Apoi cu ata. Ata nu asculta pe nimeni si nu voia sa intre in urechea acului. E un fir nazdravan.

Apoi, usor – usor, cu incetinitorul, cu ac si ata s-au asezat liniute mici, rosii, drepte si uneori nu prea …

Unii copii si-au dus lucrul acasa. Ca sa exerseze. Ca sa arate lumii intregi povestea cu acul si ata.

Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.