Colaborare Fii autor

Hai la colaborare – Fii autor, scrie despre despre activitatile tale

Va invit pe blogul meu. Hai la colaborare. Fii autor. Va invit nu doar ca cititori, ci si ca autori de articole ori ca parteneri. Haideti sa lucram impreuna. Sa scriem despre voi, despre activitatile voastre, sa adunam idei, jocuri si metode, sa trecem in revista intamplari si sa cautam solutii.

 

Colaborare Fii autor

 

Cu cine vreau sa colaborez?

Cu parinti si cadre didactice

Cu autori de carti pentru copii, carti despre educatie.

Oameni inimosi care s-au straduit sa deschida o scoala, o gradinita, un spatiu de joaca.

Cu cei care sustin cursuri pentru parinti, ateliere pentru copii

Cu cei care mesteresc jucarii si articole pentru scoala

Cu parinti care fac homeschooling

 

Ce fac eu

 1. Eu pot scrie despre voi. Daca aveti ceva de promovat, cu drag scriu despre voi, despre blog ori site, despre afacerea voastra.
 2. Cu ceva timp in urma am fost redactor, reporter, cap limpede. De cand scriu pe blog studiez SEO, mediul online, redactarea. Va pot ajuta, va dau idei, dar nu doresc sa corectez si sa adaug fraze de la mine in articole scrise de voi.
 3. Nu percep bani pentru aceste colaborari. Nici nu va platesc pentru articolele scrise (sunt un om obisnuit).
 4. Nu emit adeverinte pentru articolele publicate (sunt un om obisnuit).
 5. Imi rezerv dreptul de a nu accepta si publica orice, daca articolele sau informatiile nu respecta cerintele scrise mai sus sau daca nu se potrivesc cu viziunea mea. Nu va suparati pe mine pentru asta, dar scrieti altceva care sa se potriveasca.
 6. Nu exista un termen. Puteti scrie cand vreti voi. Imi puteti trimite materiale pe email: emalascoala.activitati@gmail.com

 

Colaborare – Fii autor – Ce faceti voi

 1. Va invit sa scrieti articole despre voi, despre activitatea voastra. Sa nu fie preluate de pe internet, din carti, sa nu fi aparut in alte publicatii fizice sau online (respectam drepturile de autor)
 2. Pozele sa nu contina chipuri de copii (daca aveti acordul scris al parintilor, e foarte bine, mentionati acest lucru, altfel nu)
 3. Sa fie articole scurte 250 – 300 cuvinte, fara diacritice
 4. Daca scrieti cu diacritice, asigurati-va ca toate cuvintele sunt scrise asa.
 5. Sa fie jocuri, exercitii, fise, povesti, poezii, activitati de la orele de pictura, metode folosite.
 6. Sa fie despre gramatica, matematica, proiecte la stiinte, experimente, cum sa faci si cum sa construiesti.
 7. Spuneti cate ceva despre voi, clasa la care predati, scoala, localitatea, alte informatii pe care le considerati relevante. Evitati totusi adresele de email si numerele de telefon.
 8. Sunteti raspunzatori pentru informatiile pe care le oferiti, pentru ideile pe care le expuneti. Blogul meu e doar gazda.
 9. Ma promovati la randul vostru. Un link pe siteul sau blogul vostru catre blogul meu, un articol despre mine, ma puteti invita sa scriu articole pe siteul vostru, un share ori un like articolelor de pe blogul meu EmaLaScoala, de pe pagina de Facebook EmaLaScoala, pe contul de Instagram EmaLascoala imi sunt de ajutor. Ma ajuta si pe mine si pe voi, dar si pe altii – informatiile trebuie sa circule.

 

Haideti, incepeti!

Am primit foarte multe mesaje in legatura cu aceasta colaborare. Stiu ca aveti multe de spus, ca sunteti minunati si creativi. Dar daca tot m-ati intrebat, daca tot v-a trecut prin cap ideea ca puteti scrie despre ceva, incepeti. Pentru inceput alegeti dintre toate jocurile si toate activitatile una despre care sa vorbiti. Povestiti, explicati, expuneti asa cum ati face-o la o discutie cu alti colegi, cu parintii. Acesta e publicul vostru. Scrieti pentru ei.

Cu drag,

Ema

1 thought on “Hai la colaborare – Fii autor, scrie despre despre activitatile tale”

 1. Draga Cristina,

  Mi-ar face placere sa lucram impreuna. Sunt pensionara si acum scriu si pentru copii. Am colaborat cu Literatura copii, am publicat in reviste, am publicat in carti comune si am o carte pentru copii. Acum astept sa apara alta carte. Textele mele sunt deja pe blog. Sa scriu altele?

  Imi scriu memoriile. Lucrez de cativa ani, dar colaborarile imi impun un ritm si trebuie sa las cartea mea…

  Putem lua legatura pe Facebook.

  Toate cele bune!
  Maria

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.