decorul clasei

Ce culoare are clasa ta? – colectie de poze

Cum e clasa ta? Intr-un articol din anii trecuti vorbeam despre culorile potrivite claselor dintr-o scoala. Vorbeam despre impactul fiecarei culori si rolul ei in atmosfera clasei. Decorul din clasa ta e foarte important. Te ajuti de culoare pentru a atrage atentia, pentru a crea o anume atmosfera. Te folosesti de postere si desene pentru a ajuta invatarea. Clasa e spatiul unde copiii petrec mult timp. De aceea au nevoie de o atmosfera placuta, calda. Si clasa e si locul unde noi, cadrele didactice, petrecem deasemenea timp considerabil. O clasa frumoasa e locul unde intri cu drag. Poti citi aici despre culorile in clasele Waldorf . Iata si un alt articol de-al meu despre personalizarea decorului clasei.

Update: Din lipsa de spatiu, pozele din aceasta postare au fost mutate intr-un album pe Facebook. Il puteti rasfoi AICI.

Cat de importanta e culoarea in clasa ta?

Asa cum am precizat si mai sus, din inspiratia pedagogiei Waldorf, culoarea e importanta. Poate nu toata lumea are posibilitatea de a da o anume culoare peretilor. Albul ramane culoarea cea mai folosita, dar asta nu inseamna ca nu e bine. Culoarea alba da senzatia de mai mult spatiu, de aerisire. Vor spune unii ca e culoare de spital. Nici asta nu e de speriat. De fapt culoarea clasei tale e data nu doar de ce pui pe pereti. Culoarea, la propriu si la figurat, vine din decor, dar si din aranjamentul si designul pe care le-ai gandit. Si desigur, vine si din toata energia pe care oamenii, copii sau adulti, o au.

Dar pe langa aceste aspecte, ce culoare are clasa ta e un titlu metaforic. Adun aici poze cu clasele colegilor din scolile romanesti. Sa fie pentru inspiratie sau doar pentru a vedea cum arata clase din alte orase ale tarii.

 

Clasa simpla sau clasa decorata?

Desi m-am pronuntat in defavoarea etichetelor de genul clasa albinutelor,  alegerea fiecarui invatator, in functie de ce simte, e importanta. Ma gandesc  in primul rand la faptul ca e importanta pentru stilul de predare al invatatorului, pentru metoda sa de lucru, pentru abordarea pe care o gandeste. In plus, daca o idee ca a mea nu i-a schimbat viziunea, probabil ca respectivul invatator crede cu tarie in viziunea sa si asta e foarte important.

Cred ca dincolo de acest aspect, e foarte important ca de-a lungul anilor decorul clasei sa fie actualizat, imbunatatit si improspatat. Daca intr-o casa tablourile infrumuseteaza, in sala de clasa posterele si plansele au si un rol educativ.

 

Clasele romanesti sunt extraordinare. Vesele si colorate. Se investesc timp si bani. E ca atunci cand iti construiesti propria casa. Esti atent la fiecare detaliu. Arata-ne clasa ta. Cum ai asezat bancile? Ce decor ai folosit? Ai o tema pentru clasa ta?

Daca esti parinte, iti mai aduci aminte cum arata clasa ta din scoala primara?

Mult succes in noul an scolar!

Alte articole despre decorul clasei: Decorul clasei personalizat, Decorul clasei I

Ema

13 thoughts on “Ce culoare are clasa ta? – colectie de poze”

  1. Ce bine era sa arate asa clasele si pe vremea cand am inceput eu clasa 1 adica fix acum 20 de ani…imi aduc aminte de clasa mea…pereti albastrii,perdele maro…si singurele elemente de decor erau o icoana si um ghiveci cu o floare semi ofilita:)) o atmosfera obositoare! Ce bine ca lucrurile s-au schimbat in bine:)

  2. AAAAAA, eu am prins prima perioada a anilor 1990 in scoala generala. Nu cred ca vreti sa stiti cum …nu erau decorate clasele pe atunci. Prefer sa nu-mi amintesc. De fapt, pe toata perioada scolii / liceu/ facultate toate clasele in care am invatat au fost sub orice critica. Mna, acum sistemul de invatamant a mai evoluat slava cerului. Pe atunci se facea educatie cu rigla si trasul de perciuni / urechi.

    Ma bucur insa ca exista oameni care isi dau interesul sa creeze o atmosfera placuta si colorata la clasa pentru copii lor. O sa-i urmareasca intr-un mod pozitiv si cred ca astfel de lucruri stimuleaza pofta lor de a invata si creativitatea.

  3. Frumoasa galerie de clase ai ales! Eu sunt de acord ca o clasa de studiu pentru prescolari si scolari de ciclu primar sa fie cat mai colorata si animata. Am avut norocul ca parintii mei sa ma dea la o clasa de Step by Step din clasa 1, unde totul era diferit fata de o clasa normala din Romania pe vremea aceea. Decorul, bancile, profesorii, materiile.

  4. Foarte colorate si dragute clasele. ?? Imi aduc aminte ca in gradinita copilariei mele, peretii erau albi, dar decorati cu multe desene si rafturi cu jucarii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.