Carte de Povesti iscusite pentru minti stralucite

Din seria Colaborari: Pe Claudia Groza Lazar am cunoscut-o pe Facebook. Postase coperta cartii sale si o pagina cu un fragment de poveste. Cartea poarta titlul Povesti iscusite pentru minti stralucite. Mi-a placut si m-am gandit sa o invit pe Claudia sa va povesteasca despre cartea sa, despre cum a scris-o si cui se adreseaza. Dupa cum veti vedea, cartea abordeaza teme interesante, are un scris mare si imagini ce pot fi colorate. Iata mai jos articolul ei:

carte de povesti

Povesti iscusite pentru minti stralucite

Sunt profesor de biologie, iubesc copiii si povestile de cand ma stiu. Descoperind ca cei mici au nevoie de povesti adaptate la zilele noastre, cu alte probleme si nevoi decat acum multi ani, am inceput sa scriu povesti cu pilde. Cartile au avut succes. Multe povesti au ajuns texte literare in manuale, reviste pentru copii si antologii. Am decis sa scriu pentru copii, incercand sa ii invat sa creada in ei, in talentele lor vizibile sau ascunse acolo, undeva, in sufletul lor.

Anul trecut, doua mamici (din colturi diferite ale tarii) mi-au sugerat sa scriu folosind un font mare, deoarece nu se gasesc astfel de carti pentru copiii de clasele mici (pregatitoare si I), dornici sa citeasca singuri, fiindu-le greu si obositor sa citeasca scrisul standard.

11 povesti pentru copii

Cartea Povesti iscusite pentru minti stralucite cuprinde 11 povesti si 11 ilustratii alb-negru, ce pot fi colorate de catre copii in caz ca cititul ii oboseste.

 1.  Pisicile Intunericului este o poveste despre ce se intampla noaptea cu unele pisici care fac fapte bune.
 2. Taramul Timpului este o poveste care invata copiii despre masurarea timpului: secunde, minute, ore, zile, saptamani,luni, ani, decenii,secole, milenii.
 3. Drumul cartii este despre cum apare o carte. Vreau sa invete sa iubeasca lectura, dar sa pastreze cartile, deoarece au un suflet sensibil si bun.
 4. Povestea fratilor Ianuarie si Gerar este o poveste despre gemeni, despre harnicie si lene.
 5. Povestea lui Februarie este o poveste despre 29, o zi minunata (un prieten special – Marin Sorescu era nascut pe 29 februarie) care este sarbatorita o data la patru ani.
 6. Papadia si soldatii aerului este o poveste despre imaginatie si povesti, despre relatia mama-fiu.
 7. Calatoria pe Luna este o poveste despre dragostea dintre Luna si Soare.
 8. Fulg de Nea este ajutorul lui Mos Craciun.
 9. Calatoria unei stele pitice este o poveste muzicala, cu note muzicale, compozitori si faptul ca, chiar daca esti mic iti poti implini dorinte si poti fi curajos.
 10. Rici Arici si Martisor este spre dragostea pentru mama, cat de valoros este un cadou oferit din suflet si Martisor, un flacau roman.
 11. Mandra Toamna descrie frumusetea si bogatia anotimpului minunat.

Aceste povesti cu siguranta vor face mintile (imaginatia si creativitatea)  copiilor sa straluceasca in necunoscutul vietii, le vor oferi curaj si incredere in ei.

Cartea se adreseaza copiilor cu varste intre 5-9 ani. Se poate comanda luand legatura cu autoarea, pe pagina sa de Facebook Claudia Groza Lazar. Pretul unei carti este de 15 lei (la comenzi de peste 10 exemplare, pretul este de 12 lei).

Autoare Claudia Groza Lazar

Daca v-am convins, spor la citit. Daca aveti recomandari de alte titluri pentru copii, lasati un comentariu. Daca chiar voi sunteti autori sau ilustratori de carte, haideti sa ne povestiti, detaliat, despre creatia voastra.

Alte carti pentru copii: Minunea, de R. J. Palacio, Alfabetul invers.

Ema

1 thought on “Carte de Povesti iscusite pentru minti stralucite”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.