regula

Cand imbratisarea devine regula

Cand mi-au spus azi: Daaa, noi ne imbratisam!, am simtit ca mi se topeste inima. Asta e! Imbratisarea ne-a devenit regula cand plecam de la scoala. Stiti cum facem? Ii adun pe copii in spatiul gol din clasa, stam in cerc, ii intreb ce le-a placut azi, apoi le spun: Gaseste 3 colegi si imbratiseaza-i, ureaza-le o zi buna!

 

regula

 

Istoria imbratisarii noastre

Ideea am aflat-o in tabara Happy Faces unde am fost de vreo 3 – 4 ori. Acolo, la finalul zilei, li se spunea copiilor sa gaseasca 3 sau 5 copiii in jur, sa se salute intr-un fel anume, sa ofere o imbratisare, sa spuna un cuvant frumos. Asta a fost! Acum e regula in clasa noastra.

Cu o zi inainte de vacanta, Cassiana a plecat cu parintii intr-o excursie. Stiind ca nu vine vineri la scoala, inainte sa iasa pe usa, a zis: Vreau sa le spun ceva copiilor. Si cu lacrimi in ochi le-a zis: Vacanta placuta! Imi dati o imbratisare? Vaaaai, pai ce bucurie a fost pe copii, cum au luat-o ei in brate si am facut si imbratisare de grup! Minunat sentiment.

Astazi, cand ne-am imbratisat, i-am simtit cum se lipesc de mine. Unii au cerut si pupic. Da, avem de toate: imbratisare, pupic, salut.

Regula de aur: Imbratiseaza 3 colegi

Va propun si va provoc sa aduceti regula aceasta in clasele voastre. Gasiti un moment care vi se potriveste. Noi facem asta si dimineata, ca sa incepem ziua cu bine. La sfarsitul zilei, in timpul zilei, dimineata, nu conteaza, invatati-i pe copii sa ofere imbratisari, sa ureze O zi buna!, sa incheie ziua in mod pozitiv.

Daca aveti si voi o regula de acest fel, una calduroasa, prietenoasa, scrie-ne in comentarii.

Alte articole pe blog: Pictura ghidata, Colectie de cititori

Va imbratisez!

Ema

2 thoughts on “Cand imbratisarea devine regula”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.