ABC despre mine – ABC Book

Ne-am obisnuit sa ne pastram fotografiile in format electronic iar acest lucru presupune ca le accesam mai rar. Asa ca in aceasta vacanta mi s-a parut potrivita activitatea de mai jos pe care am vazut si eu la altii: o carte cu alfabetul, dar despre copii. E o activitate care dureaza si care angajeaza total pe copii.

Pentru fiecare litera din alfabet cautati impreuna poze reprezentative: un obiect, o activitate, un prieten. A de la acvariul pe care l-am vazut acum 2 veri, B de la bebelusul care erai acum 7 ani, C de la castelul ce ti-a placut asa mult ….

La magazinul care printeaza pozele, am gasit un album care se potrivea perfect cu proiectul: paginile au pe toata suprafata un lipici, iar deasupra o folie. Dai folia deoparte, pui pozele, acoperi cu folia.

Puteti adauga mesaje si literele alfabetului, stickere si tot felul de decupaje.

Poate pe unele pagini va ramane loc. Probabil nu aveti inca o poza potrivita. O puteti adauga peste ceva timp.

Spor la ABC Book.
Ema 

1 thought on “ABC despre mine – ABC Book”

  1. E interesant, da rma gandesc ca sunt parinti care nu ar fi de acord ca copiii sa-si taie pozele, altii nici macar nu au poze, mai ales atat de multe, poate. Dar nu ar fi rau sa faca o astfel de carte cu imagini din reviste, chiar si materiale din natura si chiar sa scrie cuvinte care sa inceapa cu acea litera, sau chiar trei cuvine, unde litera respectiva sa se afla la inceput, mijloc si sfarsit; ar fi ideal pentru clasa I, unde sa scrie si litera respectiva (de tipar si de mana, litera mica si mare). Merge chiar mai bine la clasa pregatitoare, unde ei inca invata despre anotimpuri, mai ales ca materialele din natura ar coincide si cu trecerea anotimpurilor (frunza uscata – toamna si verde – primavara; flori presate – sezoniere), insa eu am deja un portofoliu stufos pentru acest nivel de varsta, care este individual si dezvolta "Intalnirea de dimineata". Oricum, eu am si "Serbarea anotimpurilor", planificata pentru clasa I, exact din acest motiv.
    Va multumesc pentru ideile foarte pretioase, intr-un cuvant!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.