unitati de masura pentru timp

Unitati de masura pentru timp – Ceasul lui Dali

Unitati de masura pentru timp. Ceasul. Daca vorbim despre ceas, mi-e imposibil sa nu ma gandesc la Dali. Am corelat activitatile de la matematica si lucru manual. La arte vizuale le-am vorbit despre Salvador Dali, le-am aratat poze cu pictorul si s-au distrat de minune de mustatile lui.

unitati de masura pentru timp
 
Am studiat si cateva picturi si le-am propus elevilor mei sa dilate timpul, sa il lase sa curga firesc, sa il deformeze. Pentru ca uneori perceptia noastra asupra timpului e … subiectiva. Cand asteptam trenul sau autobuzul, ni se pare ca dureaza o vesnicie pana vine, iar cand facem ceva care ne place foarte mult, orele se scurg foarte repede si nici nu ne dam seama cand a trecut timpul. 
 
unitati de masura pentru timp

Unitatile de masura pentru timp – altfel

Cred ca e important sa le dam copiilor sa iasa din cutie, sa priveasca lucrurile si din alta perspectiva. Rugati-i sa inventeze ei un ceas, un mecanism care masoara timpul. Construiti o clepsidra sau aratati-le cum se masura timpul in vechime dupa pozitia soarelui.
unitati de masura pentru timp  unitati de masura pentru timp
unitati de masura pentru timp
unitati de masura pentru timp
unitati de masura pentru timp  unitati de masura pentru timp
E o activitate pe care o puteti realiza si in vacante, la cluburile cu copiii sau acasa, in weekend. E o tehnica de pictura interesanta. Copiii pot fi foarte creativi. Niciun ceas nu seamana cu altul, desi toti au vazut, la inceput, aceleasi poze.
Ce tehnici de pictura folositi? Lasa un comentariu si povesteste ce e special.
Alte idei pentru orele de arte vizuale: Tehnica string art, Planorul, Ceasul din fructe. 
Ema

1 thought on “Unitati de masura pentru timp – Ceasul lui Dali”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.