Unitati de masura pentru lungime

Unitati de masura pentru lungime – Scaneaza si rezolva sarcina

Unitati de masura pentru lungime – Ca sa scot din monotonie activitatea de masurare si de folosire a instrumentelor, le-am dat copiilor o provocare pe … limba lor. Noi folosim la scoala tabletele si telefoanele. Periodic. Nu in fiecare zi. Si nu pentru toate activitatile. Dar le folosim. Foarte des. Mi se pare important sa ii invat sa foloseasca util dispozitivele mobile. Ai mei nu mai au nevoie de ABC -ul tabletelor, stiu deja sa caute si sa instaleze singuri aplicatii. Eu le recomand aplicatiile pe care le folosim la scoala.

Unitati de masura pentru lungime

Cum sa faci o fisa distractiva cu unitati de masura pentru lungime

Iata cum sa faceti si voi coduri. Folositi o aplicatie de pe net, desigur. O aplicatie care genereaza coduri. Principiul e simplu – voi introduceti codul, aplicatia il converteste intr-un format anume. Eu am folosit o aplicatia care genereaza un QR code, gasiti astfel de aplicatii pe net. In casuta din stanga introduceti textul.
Unitati de masura pentru lungime
Faceti click dreapta pe patratul cu codul si il copiati.
Unitati de masura pentru lungime
Pentru ca lucrez in PowerPoint, lipesc imaginea pe foaie, o micsorez sau o maresc, o mut, scriu sub ea. Puteti face acest lucru si intr-un format Word. In PowerPoint aveti insa mai multa libertate si mult mai usor de folosit. Incercati.
Unitati de masura pentru lungime
Puteti lipi pe foaie mai multe coduri. Si desigur puteti scrie orice sarcina doriti, in functie de tema voastra.
Pe tableta sau pe telefon instalati din Play Store o aplicatie care sa citeasca aceste coduri. Folositi la termenii de cautare QR Code Reader si alegeti dintre aplicatii: QR Code Reader, QR &Barcode Scanner, Barcode Scanner.
Unitati de masura pentru lungime
Copiii pot lucra singuri sau in perechi. Nu e usor de evaluat o astfel de fisa. Eu i-am intrebat ce lungimi au obtinut masurand diversele obiecte.
Unitati de masura pentru lungime

Cum sa folosesti tableta in siguranta

Inainte de inceperea activitatii, mai ales daca sarcinile se vor desfasura si pe hol sau in curtea scolii, faceti protectia muncii: tableta se tine cu ambele maini, copiii sunt atenti cum circula, cum se misca pentru a nu lovi din greseala tableta altuia, nu isi smulg unul altuia tableta, sunt atenti unde o aseaza, folosesc invelisul de protectie / husa daca nu o folosesc.
Unitati de masura pentru lungime
Unitati de masura pentru lungime
Distractie garantata, invatare asigurata. Spor la decodificat mesaje.
Alte activitati pentru orele de matematica: Jocuri de matematica, Joc matematic dulce.
Ema

1 thought on “Unitati de masura pentru lungime – Scaneaza si rezolva sarcina”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.