Strugurele- pictura cu amprente

Iata strugurele – copt, imbulinat, amprentat, dulce si aromat. Azi am spus fabula „Vulpea si strugurii” si am pictat – cu amprenta unui degetel: poc, poc, poc. Copiii au fost super incantati de activitate – presupune folosirea degetelor, implica ceva murdarire … Distractie cu strugurele!

Puteti citi in picturile sau desenele copiilor felul lor de a fi. Iata aici copilul sangvinic – aerisit, flusturatic, oarecum organizat.

Aici e copilul coleric – pe toata pagina, dominant, totul e bine definit, totul e organizat, curat, puternic.

Melancolicul – se pierde usor, usor – se evapora ….

Pictura cu degetele are si rol terapeutic. Nu e usor sa-ti folosesti doar un singur deget (cand ai putea sa le folosesti pe toate!) – autostapanire, autoeducare; nu e usor sa organizezi strugurele, boaba langa boaba.

Copiii au observat la desenul acesta ca daca il rasturnam, seamana cu u copacel. De tinut minte!

Alt copil sangvinic: toate culorile, veselie, exuberanta.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.