Stiu sa imi rezolv problemele

Prima solutie gasita de copii in a-si rezolva problemele este de obicei una violenta. Cand cineva le ia jucaria sau le vorbeste urat, ei raspund lovind. Incerc sa ii invat sa gaseasca alte modalitati, pasnice, de rezolvare a conflictelor. Asa ca impreuna am pus totul pe hartie? Ce ii supara ? Ce ii deranjeaza? Dar mai ales cum aleg ei sa procedeze cand cineva ii supara?

Chiar au gasit solutii. Ma bucura foarte mult faptul ca solutiile lor sunt chiar cele pe care toate cartile le ofera. Daca le-as fi oferit eu aceste solutii, nu ar fi fost la fel. Acum apelam la acest afis ori de cate ori se iveste o problema.
-Doamna, un copil mai mare mi-a spus in pauza ca sunt prost.
-Ce ai facut?
-Nimic.
-Ce ai fi putut face? Ai aici 5 solutii. data viitoare alege una.

Urmeaza sa exersam, in jocuri de rol si simulari de situatii, cum se aleg si se aplica solutiile.

Ema 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.