Roald Dahl

Roald Dahl si cartile copilariei – 13 septembrie

Roald Dahl e un foarte cunoscut scriitor pentru copii. Cu siguranta ati auzit de Matilda si poate ati vazut si filmul! Roald Dahl s-a nascut in 13 septembrie 1916 in Anglia; e de origine norvegiana. A scris multe carti minunate. In paginile lor personajele traiesc adevarate miracole si cititorul e convins ca minunile si fabulosul exista. Daca aveti timp, sarbatoriti in 13 septembrie pe Dahl.

Roald Dahl

Iata cateva dintre cartile sale: Matilda, Charlie si fabrica de ciocolata, James si piersica uriasa, Marele urias prietenos, Danny, campionul lumii, Degetuml magic, Domnul Fox, vulpoi fantastic, Crocodilul enorm, Vrajitoarele. Mai sunt si altele. Ele se adreseaza grupei de varsta 9 – 12 ani. Gasiti cartile in limba romana in libraria Carturesti – AICI  si in limba engleza in libraria Carturesti – AICI sau in libraria BooksExpress – AICI. La Books Express gasiti si cartile si in alte limbi.

Pe siteul autorului gasiti o multime de idei.

Eu am pregatit niste fise pentru scrierea creativa. Le gasiti AICI – fise.

Activitati pentru ziua lui Roald Dahl

• Invitati copiii sa realizeze un afis prin care sa anunte in scoala aceasta zi.
  • Cititi fragmente din cartile sale.
  • Scrieti stiri ca la televizor despre carti, personaje, intamplarile din carti,d espre autor.
  • Invitati copiii sa se costumeze intr-unul dintre personaje. Sau macar sa poarte un accesoriu care sa aminteasca de un personaj.
  • Realizati desene dupa textele citite.
  • Discutati depsre diferite aspecte din cartile citite.
  • Priviti filmele: Matilda ( eu am pus un link de trailer, dar poate gasiti filmul intreg) si Charlie si fabrica de ciocolata.
  • Invitati copiii sa realizeze un rebus cu numele personajelor. Sau un rebus pe baza unei carti.
  • Invitati copiii sa se gandeasca la o intrebare ghicitoare pe care sa o adreseze colegilor.
  • Imaginati-va ca traiti intr-o piersica uriasa asemeni lui James. Scrieti o poveste sau desenati.
  • Decorati usa clasei ca sa arate ca o piersica uriasa.
  • Confectionati insigne, cocarde, coronite din hartie pe care sa scrieti sau sa desenati ceva sugestiv.
  • Mancati ciocolata. Mancati piersici!
  • Confectionati bilete de aur pentru ceva anume: un joc, o competitie cu exercitii.
  • Desenati, construiti o fabrica de ciocolata.

Despre autor gasiti informatii si AICI. Iar despre ce se mai sarbatoreste pe 13 septembrie AICI.

Daca ai desfasurat activitati cu acesta tema, lasa un comentariu cu ideile tale. Cum a fost? Ce ati facut? Poti sa imi trimiti si poze pe care sa le public aici. Daca ai folosit fisele mele, spune-mi cum ti s-au parut.

Alte articole pe blog: Carti pentru copii – O pisicca, doua, trei, Carte Picnic cu tort