puisori de Pasti

Puisori de Pasti – puisori in coji de ou

Pentru ca se apropie sarbatorile pascale, va propun o activitate frumoasa pe care noi am facut-o in clasa. E si o activitate in care puteti recicla cojile de ou. Cu cateva materiale simple, la indemana, realizati puisori de Pasti.
Inainte de a trece la mestereala puisorilor, va invit sa cititi cum se spune corect: Paste sau Pasti – AICI 
puisori de Pasti

Puisori de Pasti

Atunci cand folosim materiale neconventionale, copiii sunt extrem de fericiti. Asa au fost si acum: fericiti si foarte curiosi sa afle ce vor face ei cu cojile de ou. Le-am transformat in puisori de gaina.
Materiale folosite: coaja de ou, vata, acuarele.

puisori de Pasti

Cojile de ou trebuie sa fie spalate si uscate. Rugati copiii sa faca acest lucru acasa. La scoala copiii au pus in fiecare coaja un ghemotoc de vata, apoi au colorat ghemotocul cu acuarela galbena. Au adaugat ochisori si cioc. Puteti, din timp, creste grau in care sa ascundeti puisorii.

Aceasta e o idee de decoratiune de puisori de Pasti pe care o puteti realiza la scoala sau acasa. E o activitate usoara, se potriveste si copiilor de gradinita.
puisori de Pasti

Ciclul de viata al pasarilor

Aceasta activitate poate fi una de primavara, nu neaparat de Pasti. Puteti realiza activitatea cu puisorii si daca vorbiti despre ciclul de viata al pasarilor. Fie ca alegeti sa vorbiti despre gaina sau alta pasare, realizati puisori. Distrati-va incercand sa stabiliti ce a fost mai intai: oul sau gaina. Studiati ouale diferitelor tipuri de pasari. care e cel mai mare? Dar cel mai mic? Insotiti activitatea cu o poveste, o poezie sau un cantec. Va recomand Puisorii, de Emil Garleanu sau poezia Puisorii de Grigore Vieru.
puisori de Pasti
puisori de Pasti
Alte idei pentru activitati cu copiii de Pasti: Iepurasul cusut, Felicitare de Paste
Daca aveti si alte idei de activitati, lasati un comentariu. Imi puteti trimite poze cu decoratiunile voastre si le voi publica aici.

Sarbatori luminate.

Ema

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.