Povesti terapeutice

Ghiozdanul cu povesti terapeutice pentru copii

Valeria are un ghiozdan plin cu povesti scrise chiar de ea. Sunt povesti terapeutice, texte cu morală, întâmplări hazlii din viața de școlar. Vi s-a întâmplat vreodata sa doriti sa explicati altfel anumite lucruri sau notiuni, sa gasiti o modalitate prin care sa transmiteti mai usor un mesaj ? Poveștile ne vin în ajutor și ne descâlcesc drumurile. Cartea Valeriei Ecaterina Purcia, Povesti din ghiozdanul meu, are 10 povestiri care se adresează copiilor de scoala primara si celor de gradinita.

 

Povesti terapeutice

 

Povesti terapeutice pentru copii

Valeria Ecaterina Purcia este profesor consilier scolar şi director la Centrul Judetean de Resurse si Asistenta Educationala Sibiu. E absolventa de psihologie. Marturiseste ca foloseste cartea Povesti din ghiozdanul meu  la orele de consiliere psihopedagogica la ciclul primar deoarece astfel copiii inteleg mai usor notiunile: discriminarea, tehnici de invatare, principii sau valori.

In 2015 a scris aceasta carte cu povestiri . Ea a aparut  cu sprijinul Editurii EDU din Targu Mures si a talentaților sai graficieni care au realizat desenele expresive si deosebit de frumoase. Nu sunt simple povesti, spune autoarea, sunt speciale. Integreaza in cursul lor tehnici de invatare eficienta, modelarea comportamentului, notiuni antidiscriminare, dezvoltare personală (imagine de sine, stima de sine), dezvoltarea relatiilor sociale (in cadrul grupului de elevi), reducerea agresivitatii, notiuni simple de etică scolară, toate povestile fiind construite pe intelesul copiilor.

Gasiti cartea pe siteul editurii si chiar pe blogul Valeriei: Povesti din ghiozdanul meu.

 

Psihologie pe intelesul copiilor

In textul Darurile de Craciun aflam ca e important sa daruim. In  Raducu si furnicuta inteleapta furnica il ajuta pe baiat sa nu actioneze in graba. In povestirea In lumea lui „Nu pot” ne lamurim ca nu conteaza cat esti de mic, important este sa vrei sa te implici. In Sfatul bunicului gasim tehnici de calmare (pfii, mereu e nevoie de calm).  Va las si pe voi sa descoperiti povestile cu talc scrise de Valeria. Si daca decideti sa le folositi la clasa, dati Valeriei un feedback chiar pe blogul ei, EduPsi.  Deja ma gandesc la posibile ore in care as putea integra aceste povesti terapeutice. Cred ca sunt potrivite si la intalnirile de dimineata. Si foarte nimerite la orele de dezvoltare personala.

 

Povesti pentru adulti

Cum va spuneam mai sus, Valeria are si un blog: EduPsi. Cercetati-l putin si asezati-l pe lista voastra cu pagini utile. Veti gasi acolo o multime de informatii interesante pentru activitatea voastra de dascali. Blogul contine legislatie, povesti, resurse, informatii despre cursuri de perfectionare, recomandari de carti.

Sigur aveti si voi simple povesti sau povesti terapeutice care va sunt dragi, carti din care va inspirati, idei de activitati. Lasati un comentariu. Gasiti pe blog si alte articole de ajutor la orele de dezvoltare personala Emotii de baza – Furia, Ti-ai umplut galeata azi?

Ema

 

2 thoughts on “Ghiozdanul cu povesti terapeutice pentru copii”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.