Ce planuri au copiii pentru 2021?

Aveti planuri pentru 2021? Sigur aveti. Indiferent de ce urmeaza sa fie, ne e de folos sa ne stabilim niste obiective. Sa ii invatam si pe copii sa faca acest lucru. Desi la copiii mici viitorul inseamna maine cand vor primi o jucarie noua sau saptamana viitoare cand vor merge la o petrecere de zi de nastere, cred ca incet ii putem invata si pe ei sa priveasca putin mai departe. Daca noi le suntem modele, s-ar putea ca si ei sa reuseasca.

planuri pentru 2021

Sa privim mai intai retrospectiv la 2020

Nu as intra cu copiii, mici sau mai mari, in discutii interminabile despre pandemie. Cu siguranta ca putem gasi in anul 2020 si multe lucruri bune. Ar fi bine sa ne focalizam pe ele. Pentru ca de acolo ne vine energia. Daca vedem lucrurile bune si frumoase care ni s-au intamplat, vom avea o gandire pozitiva, ne vom mobiliza mai usor, vom fi optimisti.

Chiar daca scoala a fost mai mult in online, sigur vor gasi copiii niste momente care le-au ramas in suflet. In fisele mele nici nu am pus intrebari de genul: Ce nu ti-a placut?

Ii putem ajuta pe elevii nostri sa identifice nu doar momentele memorabile, ci si situatiile in acre au fost foarte buni, ceva ce le-a reusit, ceva ce i-a motivat. Pentru ca an de an si noi, adultii, ne schimbam si preferintele ni se adapteaza, la fel se intampla si cu cei mici. Hai sa ii intrebam ce culoare au preferat in 2020, care le-a fost jucaria preferata si sa revedem la sfarsitul lui 2021 raspunsurile lor sa vada daca au alte obiceiuri sau fac alte alegeri.

planuri pentru 2021

Planuri pentru 2021

Cei mici vor spune ca vor o anume jucarie, ca vor sa manance cartofi prajiti in fiecare zi sau ca ar vrea sa doarma mai mult. Sigur, toate acestea pot fi, la varsta lor obiective pentru noul an. Adultii se gandesc poate in termeni prea seriosi la anul ce vine. Ei ar vrea ca elevii sa invete mai mult si mai bine, sa scrie mai frumos, sa fie cuminti. In viziunea scolareilor insa, lucrurile sunt mai copilaresti de pragmatice. Si eu sunt curioasa ce raspunsuri imi vor da. Cu voia lor vom discuta alegerile pe care le fac si ce planuri pentru 2021 au.

Am pregatit pentru aceasta ocazie cateva fise. Nu le voi aborda pe toate, voi folosi doar doua: una pentru 2020 si una pentru 2021. Gasiti fisele de descarcat AICI. Ele sunt in format PDF si trebuie sa le descarcati mai intai in calculatorul vostru. Le puteti folosi si online in Open Board de exemplu.

Update: Pun mai jos poza cu ideile copiilor, top 3 dorinte pentru anul 2021.

planuri pentru 2021

Gasiti fisele si in magazin, ele sunt gratis, AICI.

Va invit sa scrieti in comentarii ce activitati veti desfasura cu elevii vostri la inceput de an.

Alte articole pe blog: Ora de muzica online, Cateva exercitii de spart gheata

Ema

 

1 thought on “Ce planuri au copiii pentru 2021?”

  1. Mulțumim pentru tot și vă dorim să aveți în noul an inspirație ,putere de muncă și entuziasm suficiente pentru a le împărtăși și celorlalți !
    Vă mulțumim că existați!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.